Kişisel yaşantı ve atık malzeme ilişkisi
The relationship between personal living and waste materials
  1. Tez No: 578921
  2. Yazar: MELEK ERAT
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLA İLKYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İçinde yaşadığımız tüketim toplumu, her türlü malzemeyi kullanıp değersizleştirerek atık hale dönüştürmektedir.“Kişisel Yaşantı Ve Atık Malzeme İlişkisi”başlıklı bu araştırma, değerini yitiren malzemelerin günümüz sanatında kullanılmasını inceleyerek, sanat-malzeme ilişkisine odaklanmıştır. Araştırmada 20. yüzyılın başında Kübizm Akımıyla birlikte atık malzemelerin sanatta kullanımı, kronolojik sıralama esas alınarak incelenmiştir. Kolaj tekniğiyle birlikte atık malzeme kullanımının sınırları, hazır-nesnenin sanat eseri olarak kabul edilmesiyle genişlemiş ve yaygınlık kazanmıştır. Atık malzemelerin sanatta kullanımı; sanatın malzemesini, nesnesini ve medyumunu değiştirirken sanatın sınırlarını da genişletmektedir. Sanat eseri olarak yapılmamış birçok nesne ve tüketim malzemesi, sanatçının elinde, birer sanat eserine dönüşmektedir. Bu dönüştürmelerin izleri, günümüz sanat pratiklerinden hareketle, sanatın sınırsızlaştığı ve atık malzemelerin yaratım sürecindeki rolü ile önemi, tarihsel süreçte yaşanmış olan gelişmelerle birlikte ortaya konulan yapıtlarda izlene gelmiştir. Sanatta atık malzemenin kullanımı, sanat-yaşam arasındaki sınırların kalkmasına neden olmuştur. Bu bağlamda araştırmanın uygulama bölümünü oluşturan çalışmalarda, araştırmacının kişisel yaşamından bellekte kalan izleri/anıları gösteren malzemeler sanat eserine dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Because of unconscious overusing,the consumer society in which we live turns all materials into waste and invaluable materials.This research which is called“The Relationship Between Personal Life and Waste Materials”concentrates on art-material relationship by evaluating the use of old-fashion or invaluable tools.In the research, there is a chronological band between the use of waste materials and the movement of Cubism which was created at the beginning of the 20th century.With the collage technique, the limit of the use of waste materials were expanded and became widespread by the acceptance of the ready-made objects as a piece of the art. The use of waste materials in the art not only changes the material,object,psychic of the art but also expands the limit of the art.Many goods which did not create as a work of the art and consume tools are converted into a piece of the art by artists.Traces of these conversions have been symbolized by recent practices of the art, thanks to the unlimited art, the importance and role of useless materials, and also the developments of historical process in the art. The use of waste materials in the art is able to eliminate the boundary between the art and the life.In this context, materials which have a special meaning comes from in the past of the researcher are preferred in the part of practical works of the article.