Vinca rosea L. yetiştiriciliğinde fide harcı olarak kullanılan farklı harçların ve sulu gübre uygulama sıklığının çiçekleme üzerine etkileri
- Tez No: 57898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BAYÇİN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Vinca rosea türünün 1 kontrol ve 4 farklı harç ortamında ve 4 farklı gübreleme sıklığı uygulanarak yetiştirilmesinin çiçeklerime ve çiçek kalitesi üzerine etkilerini saptamak amaçlanmıştır. Kullanılan harçlar (hacim olarak); 1 : 1 perlit : torf, 1 : 1 perlit : yaprak çürüntüsü, 1:1:1 perlit : torf : yaprak çürüntüsü ve standart harç ortamıdır. Uygulanan gübreleme sıklıkları ise; gübresiz (kontrol), bir su bir gübre, haftada bir gübre ve 15 günde bir gübre'dir. Deneme Trakya Üniversitesi, Tekirdağ Ziraat Fakültesi uygulama ve araştırma alanında, Bahçe Bitkileri Bölümü 'ne ait laboratuvar ve ısıtılmayan cam serada 1994 yık Nisan - Temmuz aylan arasında, 15 x 15 cm ebatlanndaki plastik torbalar içerisinde, tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Tomurcuk oluşturma yüzdesi, çiçeklerime yüzdesi, tomurcuk sayısı, çiçek sayısı, çiçek taç genişliği, dal sayısı, bitki taç genişliği, bitki boyu ve toplam çiçek sayısı özellMerinin incelendiği araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: Kullanılan harç ortamlarından çiçeklerime ve çiçek kalitesi yönünden çiçek taç genişliği açısından 1:1:1 perlit : torf: yaprak çürüntüsü x gübresiz uygulama, dal sayısı açısından 1:1:1 perlit : torf : yaprak çürüntüsü x bir su bir gübre uygulaması ve bitki taç genişliği, bitki boyu ve toplam çiçek sayısı özellikleri bakımından 1 : 1 perlit : torf x haftada bir gübre kombinasyonları önerilmektedir. 1 : 1 perlit : torf x gübresiz uygulama kombinasyonu ise tüm kriterlerde en düşük sonuçlan verdiği için ticari yetiştiricilikte öneril memek tedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research to find out impacts on growing flowers and improwing the quality, on Vinca rosea typ in four different compost and using applied four different fertilizing. Used compost (as volume); 1:1 perlite : peat, 1:1 perlite : rotten leaf, 1:1:1 perlite : peat : rotten leaf and standart compost. Applied fertilizing are; without fertilizer (control), once water once fertilizing, one fertilizer in a week and one fertilizer in every fifteen day. The experiment established in factorial randomined block desingn with three times repeating, in 15 x 15 cm dimensioned plastic bags, between April and July, 1994 at unheated glass greenhouse and laboratuary of Trakya University, Tekirdağ Agricultural Faculty implementing and researching area, department of horticulture. Percentape of growing bud, percentape of blossoming, number of bud, number of flowers, widhness of petal, number of bare, widhness of plant's bud, lenght of plant and number of total flower chracteristics had been analized, as a resuld finding are below. Even if the best result mixture conditions that had been used for blossoming and quality of flower is, in widhness of petal 1 part perlite + 1 part peat + 1 part rotten leaf x without fertilizer, in number of bare 1 part perlite + 1 part peat + 1 part rotten leaf x once water once fertilizing and in widhness of plant's bud, lenght of plant and number of total flower 1 part perlite + 1 part torf x one fertilizer in a week. 1 part perlite + 1 part peat x without fertilizer, had given the worst results.