Komitacılık, Balkan/Makedonya komitacılığı ve Türk devlet geleneğine sirayeti
Komitaji, Balkan/Macedonia komitaji and spread on the Turkish state tradition
- Tez No: 578992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AKBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
“Komitacılık”olarak Türk siyasal hayatına geçen bu kavram, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin siyasal iktidar mücadelesi içerisinde yer almasıyla birlikte gündeme gelmiştir. İttihatçıların siyasal iktidar mücadelesinde yanlarında hep bu komitacı kadrolar yer almıştır. Siyasal iktidar yarışında yasal yöntemlerle çözülemeyen sorunlar komitacı kadrolar tarafından yasal olmayan yöntemlerle çözülmeye çalışılmıştır. Milli Mücadele Dönemi öncesi ve sonrasında da sistematik bir biçimde söz konusu komitacı kadrolardan faydalanılmıştır. Nihayetinde komitacı kavramı İttihatçıların Türk siyasal hayatına bıraktığı kötü bir devlet geleneğidir. Bu çalışmada, komitacılığın geniş analizi yapılmış ve komita ile çete arasındaki fark ortaya konulmaya çalışılmıştır. Komitacılık kavramından yola çıkılarak Balkan/Makedonya komitacılığının tarihsel bağlamda analizine ve bölgedeki örgütlenmelerin yapılanmalarına yer verilmiştir. Son olarak ise, bu kavramın Türk devlet geleneğindeki durumu ortaya konulmaya çalışılmış ve Türk devlet geleneğindeki komitacılık faaliyetleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a popular concept in Turkish political history,“Komitaji”was brought into existence with the participation of Unity and Development Party in political life. These komitaji forces always supported this Party and its proponents in their fight to seize power in Ottoman Empire. Throughout the Party's struggles to political power, these komitaji forces tried to solve the problems using illegal means, which could not be solved by legal methods. These forces were systematically benefitted by the nationalist before and after Turkish War of Independence. Ultimately the concept of the komitaji has become one of the worst traditions in Turkish political life left by the Unity and Development Party. In this study, we have made a comprehensive analysis of this concept and compared committee with gang, pointing out the differences between the two. Building upon this notion, Balkan/Macedonia Komitaji are analysed and their organisation in the region are detailed. Finally, the place of this concept in Turkish state tradition is explored and komitaji in Turkish state are discussed.