Türk şiirinde Sarıkamış Harekatı
Sarikamiş Operati̇on i̇n Turki̇sh poetry
- Tez No: 578993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTAT DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Sarıkamış Harekâtı, tarihe damgasını vurmuş mühim olaylardan biridir. Tarihi seyri itibariyle eserlere konu olmuş bu olay, edebi açıdan da önem arz etmektedir. Bu yüksek lisans tezinde, çalışmanın esasını teşkil eden Sarıkamış Harekâtı'nın Türk şiirinde ifade buluşu, harekâtın tarihi süreci ve Türk edebiyatı ile bağlantısı gözetilerek yansıtılmaya çalışılmıştır. Ele alınan şiirler, kaynaklar doğrultusunda analiz edilmiş olup Türk ozan ve şairlerini, söz konusu şiirleri yazmaya iten sebeplere, tarihi kaynaklar çerçevesinde işaret edilmiştir. Bu bağlamda Osmanlı Devleti'ni harekâta götüren sebepler, harekât esnasında-bilhassa Enver Paşa- komutanların savaş stratejileri, harekâtın oluş ve sonlanış biçimi aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bunların yanı sıra harekâtın meydana geldiği Sarıkamış yöresinin coğrafi dokusuna da değinilmiş olup çalışma, Türk edebiyatının tanınmış simalarının görüşlerinden hareketle bir bütün olarak ele alınmıştır. Bu çalışma, konu kapsamındaki çalışmaların azlığı fark edilerek hem bundan sonraki süreçte incelemek yapmak isteyenlere yol göstermek hem de Türk edebiyatına hizmet amacıyla oluşturulmuştur. .
Özet (Çeviri)
Sarıkamış Operation is one of the important events that have left its mark on history. This event, which has been the subject of works by its historical course, is of great importance in terms of literature. In this master's thesis, Sarıkamış Operation, which constitutes the basis of the study, has been tried to be reflected in Turkish poetry by taking into account the invention of expression, its historical process and its connection with Turkish literature. The poems discussed were analyzed according to the sources and the reasons that pushed the Turkish poets and poets to write the poems in question were indicated within the framework of historical sources. In this context, the reasons that led the Ottoman Empire to the operation, especially during the operations of the Enver Pasha - war strategies, the formation and end of the operation was tried to be clarified. In addition to these, the geographical structure of the Sarıkamış region, where the operation occurred, has been mentioned and the study has been taken as a whole considering the opinions of the well-known figures of Turkish literature. This study is realized by determining the scarcity of the studies within the scope of the subject and to guide the ones who want to examine in the next process and to serve the Turkish literature.