Akran zorbalığının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of peer victimisation in terms of several varieties
  1. Tez No: 579002
  2. Yazar: KÜBRA SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GALİP YOLCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Sosyal Hizmetler, Forensic Medicine, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Suç Önleme ve Analizi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma 10. ve 11. sınıf lise öğrencilerinin akran zorbalığına ne kadar maruz kaldıklarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 3,İstanbul ili Zeytinburnu ilçesindeki Haluk Ündeğer Anadolu lisesinde okuyan 10.ve 11. sınıf 251'i kız 190'ı erkek olmak üzere toplamda 441 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yer alan öğrencilerden veri elde etmek için Sosyo-demografik Veri formu ve Akran Zorbalığı Belirleme Anketi kullanılmıştır. İstatistik analizler IBM SPSS versiyon 21.0 (IBM Corp. Released 2012. Armonk, NY, USA) paket programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, ortanca, en küçük, en büyük, frekans, yüzde olarak verilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Sürekli değişkenlere ait gruplar arası karşılaştırmalar bağımsız gruplarda (Student) t testi ve tek yönlü varyans analizi ile yapılmıştır. Değişkenler arasındaki doğrusal ilişki Pearson korelasyon testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine how the 10th and 11th grade high school students suffered from the peer bullying. 251 female and 190 male students (totally 441 students) from Haluk Ündeğer Anatolia High School in Zeytinburnu Istanbul constitute the sampling of the research. Socio-demographic Data Form and Teenage Form of Determination The Scale of Peer Bullying were used in a limited form to collect data for the research. Statistical analyses were made with packet programme of IBM SPSS version 21.0 (IBM Corp. Released 2012. Armonk, NY, USA). Descriptive analyses were stated as average, standard deviation, median, minimum, maximum, frequency and percentage. The normal distribution of continuous variables was evaluated by Kolmogorov Smirnov Test. The intergroup comparisons of continuous variables were made in independent groups (Student) by T-test and one-way analysis of variance. The linear relationship among the variables was evaluated by Pearson correlation test.