Pankreas kanserlerinde prolidaz, adenozin deaminaz, glutatyon s-transferaz ve glutatyon redüktaz enzimlerinin ortalama değerlerinin incelenmesi
Investigation of average values of prolidas, adenozin deaminase, glutathione s-transferase and glutathione reductase enzymes in pancreas cancers
  1. Tez No: 579003
  2. Yazar: MAŞALLAH ERMAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, pankreas kanseri teşhisi konulmuş hastalardan alınan kan örneklerinden prolidaz, adenozin deaminaz, glutatyon redüktaz ve glutatyon s-transferaz enzimlerin ortalama değerleri bulunup bu hastalarda yapılan tedaviyi, klinik takipleri değerlendirerek pankreas kanseri olan hastaları ile ilgili genel görüş bildirmektir. Bu çalışmada pankreas kanserlerinde prolidaz, adenozin deaminaz, glutatyon s-transferaz ve glutatyon redüktaz enzimlerin ortalama değerleri incelenmesi isimli çalışmada; yaşları 44-75 arasında değişen toplamda 20 kanser hastası ile 20 kanser dışında farklı şikayetlerle dahiliye, ortopedi ve cildiye polikliniğe gelip muayene olan hastalardan daha önce alınmış olan kanları çalışıldı. Söz konusu enzimlerin, kanserli hastalar ile kanser dışında farklı hastalığı bulunan diğer hastaları ile kıyaslandı. Bu araştırmada, pankreas kanseri olan hastaların serumlarından, prolidaz, adenozin deaminaz, glutatyon s-transferaz ve glutatyon redüktaz enzimlerin ortalama değerleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to provide a general opinion about pancreatic cancer by evaluating the clinical follow-up by evaluating the mean values of prolidase, adenosine deaminase, glutathione reductase and glutathione s-transferase enzymes from blood samples taken from patients diagnosed with pancreatic cancer. The aim of this study was to investigate the mean values of prolidase, adenosine deaminase, glutathione s-transferase and glutathione reductase enzymes in pancreatic cancer; Blood samples were obtained from 20 patients with different age groups ranging from 44 to 75 years, and 20 patients with different complaints from internal medicine, orthopedics and skin clinic. These enzymes were compared with cancer patients and patients with different diseases other than cancer. In this study, mean values of prolidase, adenosine deaminase, glutathione s-transferase and glutathione reductase enzymes were determined from the serum of patients with pancreatic cancer.