Siyasi partilerin yeni medya kullanımları: Türkiye 2015 seçimleri örneği
The usage of social media of the political parties: Turkey 2015 the instances of election
  1. Tez No: 579005
  2. Yazar: SELAHATTİN SAFA KAMSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN TAĞ KALAFATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Public Relations, Radio and Television, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yeni medya gün geçtikçe daha geniş gruplara hitap etmektedir. İnsanlar haber, etkinlik, fikir paylaşımı, eylem gibi aktivitelerini yeni medya üzerinden organize etmektedir. Bu durum yeni medyanın geleneksel medyanın yerini alıp bir adım ileriye gitmesini sağlamaktadır. Yeni medya büyük kitleleri hızlı bir şekilde etkileşim içine sokarak, anlık iletişim sağlayabilmektedir. Bu nedenle yeni medyanın kitleleri harekete geçirme gücü de mevcuttur. Yeni medyanın bu özelliği siyasetçiler ve siyasi partiler tarafından da fark edilmiştir. Siyasi partiler yeni medyanın bu gücünü etkili bir biçimde kullanmak için özellikle seçim kampanyaları dönemlerinde web siteleri ve sosyal medyayı etkin ve aktif bir biçimde yönetmektedirler. Bu tezde siyasi partilerin yeni medya kullanımları konusu incelenmiştir. Siyasi partilerin seçim propagandalarının bir bölümü olan web siteleri ve sosyal medya araçlarındaki paylaşımları incelenmiş ve yorumlanmıştır. Bu paylaşımların söylem ve içerik analizleri yapılarak bazı sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
New media is increasingly appealing to larger groups. People organize their activities such as news, events, sharing ideas and actions through the new media. This allows the new media to take the place of the traditional media and go a step further. New media can quickly communicate large audiences and provide instant communication. Therefore, the new media has the power to mobilize the masses. This feature of the new media was also recognized by politicians and political parties. Political parties effectively and actively manage websites and social media, especially during the campaign period, to use this power effectively in new media. In this thesis, the use of new media by political parties is examined. The shares of political parties in websites and social media, which are part of the election propaganda, were examined and interpreted. The discourse and content analyzes of these shares were analyzed and some conclusions were reached.