Hastanelerde elektrik tesisat uygulamalarının incelenmesi
Examination of electrical installations in hospitals
- Tez No: 579004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hastane personeli, hastalar ve ziyaretçiler hastanenin elektrikle çalışan sistem ve aygıtlarından direkt veya dolaylı olarak fayda sağlamaktadır. Kaliteli, güvenli ve hızlı hizmet vermek kullanıcı memnuniyetini arttırmaktadır. Yapısal anlamda en iyi hizmeti sunabilmek için yapı mimari, inşai, mekaniksel ve elektriksel olarak en konforlu hale getirilmelidir. Bina yapım aşamasında ve sonrasında gelişen teknoloji ve yenilenen mevzuatlar takip edilerek taleplere cevap verilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında hastane elektriği ile ilgili olarak değinilen konu başlıklarında literatür araştırmaları yapılmış, yönetmelikler ve standartlar incelenmiştir. İlk önce hastanenin genel yapısı incelenerek mevzuatlara uygun hastane yerleşimi ve birimlerde sunulan hizmetlere değinilmiştir. Sonrasında aydınlatma sistemlerine yer verilmiştir. Genel aydınlatma, acil durum aydınlatması, yön aydınlatması incelenmiştir. Ayrıca muayene, teşhis, tedavi amaçlı kullanılan alanlarda aydınlatmanın önemi ve tasarımı üzerinde durulmuştur. Elektrik enerjisinin ve sürekliliğinin sağlanması da bir diğer başlık altında incelenmiştir. Hastanelerde enerjinin sağlanması ve devamlılığını sürdürebilmek için kullanılan sistemler, cihazlar ve yöntemler anlatılmıştır. Elektrik enerjisinin ilgili alanlara dağıtımı ve iç tesisat kurulumu konusunda hastanelerde dikkat edilmesi gereken ayrıntılar yine mevzuatlar doğrultusunda anlatılmıştır. Elektrik enerjisinin varlığı ve kullanılmasının gerekliliği kadar güvenliliğinin de sağlanması gerektiği bu tezin konularının bir parçasıdır. Bu konuda insanların elektrik çarpılmalarına karşı korunması gerektiği anlatılmıştır. Ayrıca tıbbi cihazlar ile diğer elektrikle çalışan cihazlar ve sistemlerinde elektrik enerjisinin olumsuz etkilerinden korunması gerektiği, bunun içinde elektriksel korumanın önemli ihtiyaç olduğu belirtilmiştir. Asansörlerin de hastane içinde kurulumu ve kullanımı yönetmelik ve standartlar doğrultusunda incelenmiştir. Kuvvetli akım tesisatları gibi zayıf akım tesisatları ile tasarlanan bazı sistemler hastane içinde önemli kullanım alanına sahiptir. Hemşire çağrı, kodlama, yangın algılama ve uyarma gibi gerekli ve yoğun kullanılan sistemlerde ayrıca anlatılmıştır. İletişim ve izleme sistemlerinin de neler olduğundan ve hastane içindeki yararlarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospital staff, patients and visitors benefit directly or indirectly from the hospital's electrically operated systems and devices. Providing quality, safe and fast service increases user satisfaction. In order to provide the best service in the structural sense, the structure must be made most comfortable in architecture, construction, mechanically and electrically. After the building construction phase and developing technology and renewed legislation needs to be followed and to respond to the demands. In this thesis, literature studies were conducted in the topics related to hospital electricity and regulations and standards were examined. First, the general structure of the hospital was examined and the hospital layout and services offered in the units were discussed in accordance with the legislation. Lighting systems were then included. General lighting, emergency lighting, direction lighting has been studied. In addition, the importance and design of lighting in the areas of examination, diagnosis and treatment. Electrical energy and its continuity are also studied under another title. Systems, devices and methods used in hospitals in order to provide energy and maintain its continuity are explained. The details to be considered in hospitals regarding distribution of electrical energy to related areas and installation of internal installations are also explained in accordance with the regulations. It is a part of this thesis that the existence and safety of electrical energy as well as the need to be used must be ensured. In this respect, people should be protected against electric shock. In addition, it has been stated that medical devices and other electrical-powered devices and systems should be protected from the negative effects of electrical energy and that electrical protection is important. The installation and use of elevators in the hospital has been examined in accordance with the regulations and standards. Some systems designed with weak current installations such as strong current installations have an important usage area within the hospital. Nurse call, coding, fire detection and warning, such as necessary and intensive used systems are also explained. What is communication and monitoring systems and their benefits within the hospital were mentioned.