Bazı susam çeşitlerinde farklı renk irilikleri verim ve verim kriterleri üzerine etkisi
Output eriterions of two different largeness of seeds and seed's colour's
- Tez No: 57900
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM K. ATAKİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu araştırma, Trakya Bölgesi' nde iki susam (Sesamum indicum L.) çeşidinin (Gölmarmara, Doğu), farklı tohum iriliklerine (küçük, büyük) ve tohum renklerinde (açık, koyu) yapılan ekimi ile göstereceği tarımsal özellikleri yanında verim ve verim kriterlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneme 1994 yılında Tekirdağ İli'nin Karabezirgan Köyü tarım arazisinde kurulmuştur. Bu çalışma, susam konusunda ve köy şartlarında yapılan ilk araştırmadır. Yararlanılan deneme deseni dört tekraıiamalı bölünen bölünmüş parseller deneme desenidir. Araştırmamızda Gölmarmara ve Doğu çeşitleri materyal olarak kullanılmış olup, bitki boyu, bitkideki kapsül sayısı, kapsüldeki tohum sayısı, kapsül boyu, kapsül eni, bitkideki çiçek sayısı, kapsülde tohum ağırlığı, bitkide tohum verimi, parselde tohum verimi, dekara verim, 1000 tohum ağırlığı, yağ ve protein oranı olmak üzere toplam 13 karakter incelenmiştir. Araştırmamızda bitki boyunda ortalama değerler 95.66-91.81 cm arasında değişmiş olup, en yüksek bitki boyu açık renkli Gölmar- mara'dan, en düşük ise açık renkli Doğu tohum çeşidinden elde edilmiştir. İriliği farklı lohumlardan-elde edilen bitkilerin boyları ise 92.08-94.91 cm arasında farklılık' göstermiştir. Denememizdeki bitkilerin çiçek sayısı, çeşitlerin yanı sıra renk ve irilik açısından da birbirlerinden çok önemli bir fark göstermemiştir. Çiçek sayısına ail ortalamalar 160.12-181.75 adet/bitki arasında değişmektedir. Kapsül sayılarına ait ortalamalar birbirine çok yakın seyrettikleri için aralarındaki fark önemli olmamıştır. 129.37 adet/bitki ile en yüksek kapsül sayısı koyu tohum renkli Gölmarmara'da olurken,124.00 adet/bitki ile açık tohum renkli Doğu çeşidi en düşük kapsül sayısına sahip olmuştur. Araştırmaya alınan iki susam çeşidinde kapsüldeki tohum sayısı 53.87-52.62 adet arasında olmuştur. ITriTazla tohumu, Gölmarmara'nın açık renkli çeşidi bulundurmuştur. İncelenen çeşitlerde kapsül eni 0.67-0.68 cm arasında olurken kapsül boylan ise 3.15-3.23 cm'lik alt ve üst sınırı belirlemiştir. Açık renkli Gölmarmara kapsül eni ve boylarında diğer çeşit ve renk ile irilikteki tohumları geride bırakmıştır. 3.29 g. ile büyük tohumlar en yüksek 1000 tohum ağırlığını verirken, en düşük 1000 tohum ağırlığı ise 3.21 g. ile küçük tohumlar dan elde edilmiştir. Çeşitlerde kapsüllerdeki tohum ağırlığı 0.13-0.17 g. arasında olmuş ve Gölmarmara her iki renkteki tohumlarıyla birinci sırayı almıştır. Çeşitlerdeki bitki veriminin ise 13.16-18.03 g. arasında olduğu görülmüştür. Araştırmamızda açık renkli Gölmarmara tohumları 464.68 g. ile en yüksek parsel verimini sağlamıştır. Açık renkli Doğu ise 334.03 g. ile en düşük parsel verimini vermiştir. İrilikte ise büyük tohumlu bitkilerin parsel verimi 405.82 g. ile önem teşkil ederken, 395.44 g. ile küçük tohumlu bitkilerin parsel verimi ile aralarında farklılık görülmüştür. Farklı tohum iriliklerinde dekara verim 164.51-169.06 g. arasında değişmiş ve farklılık göstermiştir. Çeşitler arasında dekara verim ise 193.57-139.14 kg. arasında değişmiştir. Çeşitlerin yağ oranı % 41.44-51.76 arasında değişmiştir. Protein oranı ise % 30.43-31.88 sınırlan arasında kalmıştır. Gölmarmara'nın farklı renk ve irilikteki tohumlarının yağ ve protein oranı diğer çeşidin yağ ve protein oranlarından daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was done in Trakya region Tekirdağ's M::r:ibezirL'an village in !l'lM the outpout and output criterions of two J::'i'ereiit largeness oi' sc.J.'- and seed's colour's'. The shakedown design ?- Tour repeated and di\klcd pared. Gölmarmara and Doğu irisis arc used as materials and the height o( pİanı. the number of seeds in the capsule the height of capsule, the width of capsule, the number of blooms in the plant, the weight of seed in the capsule, the outpout of seed in the plant, the outpout of seed in the parcel, the weight of 1000 grains, the proportions ol' fat and proteins were researched. The average values of the height of plant change between 95.66 and 91,81 cm. The tallest height of the plant is obtained from the light Gölmarmara and the shortest is obtained from the light Doğu. The number of blooms in the plants weren't very different because of their colour and largeness. The averages of the number of blooms change between 160. ! 2- LSI.75. The averages oi' the number of capsules are very similar so they don't have an importont difference. The tallest height of capsule is in Gölmarmara with 12l).37 and the light Doğu has the lowest number of capsules with 124.000. The number of seeds in the capsule in two irisis is between 53.87 and 52.62. Gölmarnıara's light iris has the most seed in its capsule. The width of the capsule is between 0.67 and 0.68 cm and the height of the capsule is between 3.15 and 3.23 cm. The light Gölmarmara capsule is more different than other seeds with its width and height. The seds have the lightest weight, that occurs because of planting with little kept fnr breedim-.. The weieht of seeds in the differentcapsules are between 0.13-0.17 » and Gölmarmara is the first with its seeds in two colours. It has seen that the output of the plant is between 13.16-18.03 g The light Gölmarmara seeds have the highest parcel outputwith ?164.68 g. The light Doğu has the lowest parcel output with 334.03 g. It" we talk about largeness, the parcel output of the plants which have big seeds is very important with 405.82 g. The plants which have little seeds have 395.44 g parcel output. It has been seen that the output in the different lump largeness changes betweeen 164.51-169.06 g. Between different kinds, decare output is 193.57-139.14 g. The proportion of fat in the variety, colour and largeness interaction changes between 41.443-51.763. The proportion of protein is between 30.43 'V- -3 1.88 3 in the same interaction. It has been seen that Gölmarmara' s seeds which have different colours and largeness are better than other kind's proportion of fat and protein.