Beden eğitimi öğretmen adaylarının başarı hedef yönelimlerinin, güdülenme ve öğrenme stratajilerini belirlemedeki rolü
The role of physical education pre-service teachers in determining achievement goal orientations, motivation and learning stratage
  1. Tez No: 579042
  2. Yazar: SEVDİ DENKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OYA ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı; beden eğitimi öğretmen adaylarının başarı hedef yönelimlerinin güdülenme ve öğrenme stratejilerini belirlemedeki rolünün incelenmesi ve beden eğitimi öğretmen adaylarının başarı hedef yönelimlerinin, güdülenme ve öğrenme stratejilerinin cinsiyete göre değişip değişmediğini araştırmaktır. Çalışmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş 76 kadın ve 115 erkek toplam 191 beden eğitimi öğretmen adayı oluşturmuştur. Katılımcılara Başarı Hedef Yönelimleri Ölçeği, Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Katılımcıların cinsiyet değişkenine göre başarı hedef yönelimleri, güdülenme ve öğrenme stratejilerinde fark olup olmadığını belirlemek amacıyla bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Beden eğitimi öğretmen adaylarının başarı hedef yönelimlerinin güdülenme ve öğrenme stratejileri yordayıcısı olup olmadığının belirlenmesi için ise hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the role of achievement goal orientations of preservice physical education teachers in determining motivation and learning strategies. In addition, the study was aimed to investigate sex diffrences in the achievement goal orientations, motivation and learning strategies of preservice physical education teachers. The sample of the study consisted of 76 female and 115 male, totally 191 physical education teacher candidates who were selected by convenient sampling. Achievement goal orientation scale, motivation and learning strategies scale and personal information form were administered to all participants. Independent t-test was used to test sex differences in in achievement goal orientations, motivation and learning strategies. Hierarchical regression analysis was used to determine the role of achievement goal orientations of physical education teacher candidates in determination of motivation and learning strategies.