Ambalajlarda sürdürülebilirliğin önemi ve Tamek meyve suyu ambalaj tasarımı uygulamaları
The importance of sustainability in packages and package design applications of Tamek fruit juice
- Tez No: 579080
- Danışmanlar: PROF. EROL TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Ambalaj, ihtiyaçları çok yönlü karşılayabildiğinden insanoğlunun yaşantısı boyunca bir bütün olarak görülmekte, belirli tarihsel süreçler ve teknolojik gelişmeler sayesinde kendini yenileyebilmektedir. Ambalajdan genellikle koruma, depolama, taşıma, bilgilendirme, kolaylaştırma gibi işlevleri yerine getirmesi beklenmektedir. Son yıllarda çevre sorunlarının artması ve sürdürülebilir kavramının ortaya çıkması üretici ve tüketicide çevre bilincinin oluşmasına neden olmakta, bu da ambalaja yeni işlev kazandırmaktadır. Ambalajın çevreci işlevini yerine getirebilmesi için sürdürülebilir yaklaşımla tasarlanması gerekmektedir. Bu çalışmada ambalajın, çevreci yaklaşımla tasarlanma önerileri sunulmakta ve diğer oluşturulacak ambalaj tasarımlarına öncülük edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The packing has been considered as a whole throughout the lives of human beings because it can supply the needs in many ways and it can renew itself by means of the historical processes and technological developments. Generally the package is expected to fulfill some kinds of functions like preservation, storage, carriage, being informed, and facilitation. The increasing environmental problems in recent years and the appearance of the term sustainability create a new function for packaging. The package is needed to be designed with the sustainable approach to fulfill the eco-friendly function. In this study, the suggestions for an environmentally friendly designed packages are presented and this is thought to be the pioneer for the other packaging designs.