Enerji dağıtım sistemleri için tüketicilerin talep faktörünün belirlenmesi
Determination of demand factor of consumers for power distribution systems
  1. Tez No: 579079
  2. Yazar: ERKAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKDEN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Türkiye'de elektrik dağıtım sektöründe, çeşitli hesaplarda kullanılan eşzamanlılık katsayılarının günümüz koşullarında sistemlerin ihtiyaçlarını karşılayacak en uygun (optimum) değerinin belirlenmesi için, çeşitli ölçümler ve analizler yapılmak kaydıyla belli bir algoritma doğrultusunda yeniden tespiti için yapılan teknik ve bilimsel bir çalışmadır. Trafo güçlerinin hesaplanmasında kullanılan çeşitli parametrelerin (eşzamanlılık, CosΦ, şebeke kaybı, talep güç vs.) ve sahadan elde edilen verilerin analiz sonucunda güncellenmesi, bu değerlerin trafo gücü hesaplarında kullanılarak, en uygun trafo gücünün hesaplanması ve gereksiz yatırımların önüne geçilerek milli ekonomimize olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The electricity distribution sector in Turkey, in today's conditions of simultaneity(demand) coefficients used in a variety of calculations to determine the optimum value to meet system needs, and technical and scientific study done to determine again in a certain algorithm direction if performed various measurement and analysis. By calculating the various parameters (simultanity factor, CosФ, network loss, demand power etc.) used in the calculation of the transformer powers by the analysis of the data obtained from the field, it is aimed to eliminate the negative effects of the national economy by avoiding unnecessary investments by calculating the most suitable transformer power to be used in the transformer power calculations of these values.