İçel ve çevresindeki sera tipleri seralarda yetişen ürünler, ürünlere zarar veren böcek ve akarlara karşı uygulanmakta olan mücadele yöntemleri üzerine bir inceleme
- Tez No: 57909
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜMÜŞSUYU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
VIII OZ Mersin ili ve çevresindeki sera tiplerini, seralarda yetiştirilen kültür bitkilerinde bulunan zararlıları ve bu zararlılara karşı uygulanmakta olan mücadele yöntemlerini belirlemek amacıyla 81 serada gözleme dayanan inceleme yapılmıştır. Anket sonucu, yörede alçak ve yüksek tünel olmak üzere plastik seraların yaygınlaştığı tespit edilmiştir. Insecta sınıfına ait 10 tür ve Arachnida sınıfına ait 1 türün seralarda yeiştirilen bitkiler üzerinde ekonomik öneme sahip zararlılar olduğu tespit edilmiştir. Zararlılara karşı kültürel, biyoteknolojik ve kimyasal mücadele yöntemlerinin uygulanmakta olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT It was done examination depend on observation at 81 greenhouses with aim at determine of struggle procedures which have been applied against pest; the types of greenhouse Mersin and its region; the cultur plants were grown; insects and acaris cause of absence and damage to the plants. According to results of examination; it was established that plastic greenhouse with high and low tunnel wide spread it was established economical importance pests on plants were grown in greenhouse which 10 species belong to Insecta and 1 species belong to Arachnida. Cultural, Biotecnolojical and Chemical struggle procedures have been applied against pests.