Denizcilik liselerinin sektörel istihdama katkısının etkinlik analizi
Efficieny analysis on sectoral employment contributionof maritime high schools
  1. Tez No: 579094
  2. Yazar: GÖZDE BAŞKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Eğitim ve Öğretim, Marine Science, Marine, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Denizcilik, ülkemizin ve ulusumuzun ekonomik kalkınmasında en büyük faydayı sağlayacak sektörlerin başında gelmektedir. Üç taraftan denizlere açılan ülkemizde, denizcilik sektörünün iyi yetişmiş ve alanında uluslararası boyutta aranan elemanlara ihtiyacı bulunmaktadır. Denizcilik sektörünün bel kemiği ise iyi yetişmiş ara elemanlardır. Denizcilik sektörümüze ara kademede iş gücü yetiştiren denizcilik liselerinin istihdama katkısını incelediğimiz bu çalışmamızda, mesleki ve teknik eğitimin içinde denizcilik eğitimlerinin yeri, önemi ve uygulamaları ile, öğrencilerin geleceğin potansiyel gemiadamları olarak, sektör algılarının analizlerine yer verilmiştir. Öğrencilere uygulanan anketlerle toplanan veriler IBM SPSS 22 programıyla çözümlenmiş, bu yolla başlangıçta oluşturduğumuz araştırma sorularımıza cevaplar aranmış, hipotezlerimizin geçerliliği araştırılmış ve sonuçlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, bu okullardan mezun olanların almaya hak kazanacakları yeterliliklerle onları nasıl bir iş hacminin ve hangi şartların beklediği de nitel ve nicel araştırmalarla gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maritime is the leading sector that will provide the utmost benefit in the economic development of our country and our nation. In the country of ours, which sets sail to the sea on three sides, a need arises for some internationally desired staff trained well in maritime sector. The backbone of maritime is well-trained intermediate staff. In this study of ours whereby we investigate the employment contribution of maritime high schools educating intermediate workforce in maritime sector are presented the place, significance and applications of maritime education in vocational and technical training, and the sectoral perception analysis of maritime students as a potential future seafarers. The data gathered by questionnaires applied to students have been sorted by IBM SPSS 22; by this way, some answers to research questions formed initially have been sought; the validity of our hypotheses have been studied; and finally results have been put forward. With the qualifications that graduates of maritime high schools are to deserve to obtain, what sort of workload and which conditions awaits them have revealed by qualitative and quantitative studies