Ova Karaağacı'nda (Ulmus minor Miller) farklı tohum ağaçlarının ve yetiştirme ortamlarının fidanların bazı morfolojik özelliklerine etkisi
Effects of different seed trees and growing environments on some morphological characteristics of field elm (Ulmus minor Miller) seedlings
  1. Tez No: 579102
  2. Yazar: MAKBULE ÖZDEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖMER ÜÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni kampüsünden 4 farklı aileden ağaç bazında toplanan tohumların materyal olarak kullanıldığı bu çalışmada; karaağaç fidanlarının farklı yetişme ortamlarında büyüme ve gelişme farklılıkları belirlenmiştir. Yetişme ortamı materyali olarak turba+ orman toprağı(1:1); turba ve orman toprağı olacak şekilde 3 farklı yetiştirme ortam kullanılmıştır. Fidanların farklı yetişme ortamlarındaki gelişimini belirleyebilmek için 1+0 yaşındaki fidanlarda fidan kök boğazı çapları (KBÇ), fidan boyları (FB), fidan boğum sayısı (BS) gibi morfolojik özellikler tespit edilmiştir. Basit Varyans Analizi (ANOVA) sonucunda FB, KBÇ, BS bakımından aileler arasında anlamlı farklılıkların olduğu ve orman toprağının en ideal yetiştirme ortamı olarak ön plana çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the 1+0 years old seedlings obtained from 4 different Ulmus minor tree species at Karadeniz Technical University Kanuni campus were used as material. Growth and development differences of elm seedlings were determined in different growth medium obtained from 4 different families. Three different media as peat + forest soil, peat and forest soil were used as growth medium in the study. In order to determine the development tendencies of 1+0 years old seedlings in different growing media, morphological characteristics such as seedling root collar diameters , seedling height and number of node were determined.