Nicholson kurtçuk modellerinin pozitif hemen hemen ve pozitif sözde hemen hemen periyodik çözümleri üzerine
On the of positive almost and positive pseudo almost periodic solutions of Nicholson's blowflies models
- Tez No: 579111
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, uygun şartlar altında, Lyapunov'un doğrudan metodu, üstel bölünme(exponentially dichotomy) ve sabit nokta teorisini kullanarak, farklı biçimdeki otonom olmayan hasat terimli ve gecikmeli Nicholson kurtçuk diferansiyel denklem modellerinin pozitif hemen hemen ve pozitif sözde hemen hemen periyodik çözümlerin varlığı ve global üstel kararlılığı ile ilgili olarak literatürde yapılmış bulunan bazı çalışmaları araştırmacıların dikkatine sunmaktır. Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde tez konusu ile ilgili literatürde yer alan bazı bilgilere yer verildi. Tezin ikinci bölümünde literatürde yapılan bazı çalışmalar özet olarak verildi. Üçüncü bölümünde tezde kullanılacak materyal ve yöntem belirtildi. Tezin dördüncü bölümünde, tez konusuna ait temel kavramlar, tanım ve teoremler verildi. Tezin beşinci bölümünde çoklu gecikmeli ve lineer hasat terimli lineer olmayan bir Nicholson kurtçuk modelinin pozitif hemen hemen periyodik çözümlerinin varlığı ve global üstel kararlılığı ile ilgili olarak literatürde yer alan bir çalışmadan bahsedildi. Tezin son ve altıncı bölümünde ise çoklu gecikmeli otonom olmayan farklı iki Nicholson kurtçuk diferansiyel denklem modelleri için pozitif sözde hemen hemen periyodik çözümlerinin varlığı ve global üstel kararlılığı ile ilgili olarak literatürde yer alan bazı çalışmalardan bahsedildi. Bu tez orijinal hiçbir sonuç içermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, under suitable conditions, is to present some scientific works in the relevant literature which are related to the the existence and globally exponentially stability of positive almost periodic and positive pseudo almost periodic solutions of non-autonomous delayed Nicholson's blowflies differential equation models with harvesting term, and they are proved by using Lyapunov's direct method, exponential dichotomy and fixed point theory. This thesis has six chapters. In the first chapter, some available information in the literature on the subject of the thesis is given. In the second chapter, some works which were obtained in the relevant literature related to the subject of the thesis were summarized. In third chapter of this thesis, the materials and methods used in the thesis were presented. In the fourth chapter, some basic concepts, basic definitions and fundamental theorems that are related to the content of thesis were introduced. In the fifth chapter, it was given a work which can be found in the relevant literature in relation to the existence and globally exponentially stability of positive almost periodic solutions of a non-linear Nicholson's blowflies model with linear harvesting term and multiple delays. In the final chapter of the thesis, in chapter 6, it was mentioned about the works which can be found in the relevant literature related to the existence and globally exponentially stability of positive pseudo almost periodic solutions of two different non-autonomous Nicholson's blowflies differantial equation models with harvesting term and multiple delays. This thesis does not include any original result.