Van'da yetiştirilen Atlas sediri (Cedrus atlantica (Endl.). Manetti ex Carriere) gövdesinde sene halkaları üzerine iklimin etkileri
The effects of climate on annual rings of ATLAS cedar (Cedrus atlantica (Endl.). Manetti ex Carriere) grown in Van
- Tez No: 579127
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TİLEKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Van'da yetiştirilen Atlas sediri (Cedrus atlantica (Endl.). Manetti ex Carriere) gövdesinde sene halkaları üzerine on yıllık (2008-2017) iklimin etkileri araştırıldı. Aynı lokasyonda bulunan on farklı Cedrus atlantica bitkisine ait örnekler alındı. Toplanan örneklerden laboratuvar koşullarında enine kesitler alınarak safranin-hızlı yeşil boyama ile boyandı ve preparatlar hazırlandı. Araştırmada sene halkası uzunluğu, sene halkası hücre sayısı, yaz odunu ve bahar odunu parametrelerine göre fotoğraflar çekildi, alınan anatomik ölçümlere göre istatistiksel analizler yapıldı. Elde edilen anatomik bulgulara göre bahar sıcaklıkları ve yağışlarının birlikte sene halkası uzunluğu ve trakeid hücre sayısını dolayısıyla radyal büyümeyi pozitif etkilediği görüldü. Artan yaz sıcaklıkları ve azalan yağışın ise trakeidlerde radyal çeper kalınlığını artırdığı ve radyal büyümeyi azalttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of ten years (2008-2017) climate on annual rings on the stem of Atlas cedar (Cedrus atlantica (Endl.). Manetti ex Carriere) grown in Van were investigated. Samples of ten different Cedrus atlantica plants in the same location were collected. Samples were collected under laboratory conditions and stained with safranin-fast green staining and preparations were prepared. In this research, photographs were taken according to annual ring length, annual ring cell number, summer wood and spring wood parameters and statistical analyzes were made according to the anatomical measurements taken. According to the anatomical findings, spring temperatures and rainfall positively affected radial growth due to annual ring length and tracheid cell number. Increasing summer temperatures and decreasing precipitation increased radial wall thickness and decreased radial growth in tracheids.