Batman ekolojik koşullarında ana ürün olarak yetiştirilen bazı soya fasulyesi (Glycine max L.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the yield and quality characteristics of some soybean (Glycine max L.) varieties growed as main product in Batman ecological conditions
  1. Tez No: 804499
  2. Yazar: BAHAR EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
The research was carried out with 3 replications according to the Random Blocks Trial Design in the farmer's land in the Yenidoğan village of Batman / Kozluk in the main crop conditions of 2022. In the research, a total of 9 varieties, namely Nazlıcan, Adasoy, ANP 2018, Mersoy, Kristal, Gapsoy 16, Samsoy, Arısoy and Atlas 3616 soybean varieties, which were obtained from different institutions and included in different maturation groups, were used. Plant height, number of branches, first pod height, number of pods, number of seeds per pod, 100 seed weight, seed yield, crude oil ratio, and crude oil yield parameters of the cultivars were investigated. As a result of the study, plant height values of soybean varieties were found between 110.80-125.70 cm, number of lateral branches 5.96-8.40 per plant, and first pod height between 15.73-21.33 cm. The number of pods per plant was 64.86-93.86 pieces/plant, the number of seeds per pod was 2.07-2.75 pieces/pod, the weight of 100 seeds was 10.47-12.29 g, the seed yield was 85.30-201.75 kg/da. Crude oil ratio values were found as 18.39-20.69%, crude oil yield was found as 16.37-39.73 kg/da. As a result of the study, it was determined that Arısoy variety had the highest seed and oil yield values in Batman/Kozluk growing conditions.
Özet (Çeviri)
Araştırma 2022 yılı ana ürün koşullarında, Batman/Kozluk Yenidoğan köyünde çiftçi arazisinde 3 tekrarlamalı olarak Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre yürütülmüştür. Araştırmada farklı kurumlardan temin edilen ve farklı olgunlaşma guruplarında yer alan Nazlıcan, Adasoy, ANP 2018, Mersoy, Kristal, Gapsoy 16, Samsoy, Arısoy ve Atlas 3616 soya çeşitleri olmak üzere toplam 9 çeşit kullanılmıştır. Çeşitlerin bitki boyu, bitkide dal sayısı, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, 100 tohum ağırlığı, tohum verimi, ham yağ oranı ve ham yağ verimi parametreleri incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda soya çeşitlerine ait tohum verimi 85.30-201.75 kg/da, ilk bakla yüksekliği 15.73-21.33 cm, bitki boyu değerleri 110.80-125.70 cm, 100 tohum ağırlığı 10.47-12.29 g, yan dal sayısı 5.96-8.40 adet/bitki arasında bulunmuştur. Bitkide bakla sayısı değerleri 64.86-93.86 adet/bitki, baklada tane sayısı 2.07-2.75 adet/bakla, olarak bulunmuştur. Ham yağ oranı değerleri %18.39-20.69, ham yağ verimi 16.37-39.73 kg/da olarak bulunmuştur. Yürütülen çalışma sonucunda Arısoy çeşidinin Batman/Kozluk yetiştirme şartlarında en yüksek tohum ve yağ verimi değerlerine sahip olduğu belirlenmiştir.