G8 ülkelerinde ve Türkiye'de ekonomik büyüme ve istihdam ilişkisi: Panel veri analizi
Economic growth and employment relationship in g8 countries and Turkey: Panel data analysis
  1. Tez No: 579187
  2. Yazar: MESUT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ GÖLPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, G-8 ülkeleri ve Türkiye'nin istihdam ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi açıklamaktadır. Araştırmada, ekonomik büyümenin tanımı ve ölçümü, temel belirleyicileri ve teorileri, istihdam ve istihdamın tanımı, türleri ve teorileri açıklanarak, ülkelerin 2005-2017 yılları arasındaki istihdam ve ekonomik büyüme verileri analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, 2005-2017 yılları arasında G-8 ülkelerinin ve Türkiye'nin istihdam ve ekonomik büyüme ilişkisi, panel veri analizi ve zaman serisi analizi ile incelenmiştir. G-8 ülkeleri için yapılan Johansen Eş bütünleşme testi sonuçlarında istihdam ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli ilişki tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, G-8 ülkeleri ve Türkiye için yapılan Engle-Granger Nedensellik testinde, değişkenler arasında nedensellik ilişkisi tespit edilmiş, büyüme oranı ile istihdam oranı arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisine rastlanmıştır. Ekonomik büyüme oranlarındaki artış istihdam oranlarını arttırmakta, istihdam oranlarındaki artış ise ekonomik büyüme oranlarını arttırmaktadır ve“değişkenler arasında nedensellik ilişkisi vardır”sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to describe the relationship between the G-8 countries and Turkey's employment and economic growth. In this research, the definition and measurement of economic growth, basic determinants and theories, the definition and types of employment and employment are explained and the employment and economic growth data of the countries between 2005-2017 are analyzed. Within this study, between the years 2005-2017 G-8 countries and Turkey's employment and economic growth relationship, were examined by the panel data analysis and time series analysis. The results of the Johansen Co-integration test for G-8 countries showed a long-term relationship between employment and economic growth. As a result of the research, the G-8 countries and the Engle-Granger causality test for Turkey, between variables have been identified causality, it was found bidirectional causality between the employment rate and growth rate. The increase in economic growth rates increases employment rates, while the increase in employment rates increases economic growth rates and“there is a causal relationship between the variables”.