Pisidia Antiokheia'sı yerel üretim seramikleri
Pisidia Antiokheia local production ceramics
- Tez No: 579186
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZHANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Pisidia Bölgesi'nin başkentliğini yapan Antiokheia, uzun zaman diliminde yerleşim görmüş önemli merkezlerden biridir. Kazı çalışmaları sırasında açığa çıkarılan seramiklerin buluntu grubu oldukça yoğundur. 2008-2014 yılı arasında caddeler, atriumlu ev, Karargâh Binası ve Kuzey Kilise'de ele geçen seramikler çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda, seramiklerin üretim teknikleri, hamur yapıları, astar ve dekor düzenlemeleri; kullanım alanları, form ve tipolojik özellikleri incelenerek katalog halinde sunulmuştur. Ayrıca, analoji yöntemi ile diğer merkezlerdeki üretimler karşılaştırılarak, seramikler tarihlendirilmiştir. Çalışma kapsamında değerlendirilen seramiklerin yerel üretime yönelik saptamaları ve ilk kez bu tez kapsamında değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Kazısı yapılan alanlarda, mimari unsurlar, sikke ve diğer buluntular dikkate alındığında, geniş bir form repertuvarına sahip seramikler de kentteki yaşamın 2-7. yüzyıllar arasında yoğun olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Antiokheia, the capital of Pisidia Region, is one of the important centers that have been settled in a long period of time. The foundling antique group of the ceramics that uncovered during excavation work is quite intense. Between 2008 and 2014; the streets, the house with the atrium, the headquarters building and the ceramics uncovered in the North Church constitute the subject of the study. In this context, the production techniques of the ceramics, dough structures, lining and decor arrangements; areas of usage, form and typological features are evaluated and presented as catalog. Besides, the ceramics were dated by comparing with the productions in other centers using the analogy method. Within the scope of the study, it is very important that the ceramic determinations regarding the local production and being evaluated within the scope of this thesis for the first time. Considering the architectural constituents, coins and other finds in the excavated areas, ceramics with a large repertoire of form also support that the life in the city was intense between 2th- 7th century.