Modifiye karbon pasta elektrotlar kullanılarak bazı kozmetik ürünlerde kullanılan maddelerin voltametrik tayini
Voltammetric determination of the substances used in some cosmetic products by using modified carbon paste electrodes
  1. Tez No: 579218
  2. Yazar: SEVDA AYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ FİLİK, PROF. DR. ZEHRA YAZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında kozmetik ürünlerde bulunan yükseltgenebilen etken maddelerden hidrokinon, arbutin ve ketokonazol' ün tayini için yöntem geliştirilmesi amacıyla modifiye karbon pasta elektrotlar hazırlanmıştır. Karbon pasta elektrotlar sepiyolit kil, TiO2, NiO, MWCNT, GR ve bunların uygun miktarlardaki karışımlarından hazırlanmıştır. Hazırlanan elektrotların yüzey karakterizasyonu dönüşümlü voltametri (CV), elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ile yapılarak yüksek performansa sahip elektrotlar belirlenmiştir. Her bir kozmetik etken maddesinin tayini için dönüşümlü voltametri yöntemi ile pH, tarama hızı gibi parametreler optimize edilmiştir. Belirlenen şartlara göre her bir madde tayini için yöntem geliştirmek amacıyla diferansiyel puls adsorptif sıyırma voltametrisi (AdsDPV), kare dalga adsorptif sıyırma voltametrisi (AdsSWV) yöntemleri kullanılarak kalibrasyon grafikleri oluşturulmuştur. Doğrusal çalışma aralıkları, alt tayin sınırı (LOD) ve kantitatif tayin sınırı (LOQ) belirlenmiştir. Geliştirilen bu yöntemler çeşitli kozmetik ürünlerde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, modified carbon paste electrodes were prepared to develop a method for the determination of hydroquinone, arbutin and ketoconazole from the oxidizing agents present in cosmetic products. The carbon paste electrodes were prepared from sepiolite clay, TiO2, NiO, MWCNT, GR and mixtures in appropriate quantities. Surface characterization of the prepared electrodes was performed by using cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), and then high performance electrodes were determined. For the determination of each cosmetic agent, parameters such as pH, scan rate, etc. are optimized by the cyclic voltammetry method. Calibration graphs were created using differential pulse adsorptive stripping voltammetry (AdsDPV), square wave adsorptive stripping voltammetry (AdsSWV) methods to develop a method for each substance detection according to the optimized conditions. Linear concentration ranges, detection limits (LOD) and quantitative detection limit (LOQ) were determined. These methods have been applied in various cosmetic products.