Eski fırat teraslarında yer alan konglomeralar üzerinde oluşan toprakların fiziksel, kimyasal ve minerolojik özelliklerinin belirlenmesi ve toprak taksonomisine göre sınıflandırılması
- Tez No: 57922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYYİD IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ESKİ FIRAT TERASLARINDA YER ALAN KONGLOMERALAR ÜZERİNDE OLUŞAN TOPRAKLARIN FİZİKSEL KİMYASAL VE MİNERALOJİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ VE TOPRAK TAKSONOMİSİNE GÖRE SINIFLANDIRILMASI D.AH ÇARKACI Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Ana Bilim Dalı 1996, Sayfa: 72 Bu çalışmada Eski Fırat Sekilerinde konglomeralar üzerinde oluşmuş toprakların fiziksel, kimyasal, minarolojik özelliklerinin belirlenmesi ve sınıflandırılması amaçlanmıştır. Çalışma sırasında horizon esasına göre alman toprak örneklerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanısıra kil mineralleri ve kum mineralleri de belirlenmiştir. Farklı sekiler üzerinde oluşan toprakların fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri arasında belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Araştırma sonunda çalışma alanı toprakları toprak taksonomisini Aridisol, Vertisol ve Entisol ordolarında sınıflandırılmıştır. Bu ordolara ait Orthid, Xerert, Orthent olmak üzere üç alt ordo ve bunların Camborthid, Cromoxerert, Torriorthent adı altında üç büyük toprak grubu belirlenmiştir. Çalışma alanı toprakları FAO/UNESCO sistemine göre Calcic Xeresol, Chromic Vertisol, Calcaric Regosol ve Haplic Xeresol olmak üzere dört sınıfa ayrılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Eski Fırat Teraslan, Konglomera, Toprak sınıflandırma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE FORMATION THE KONGLOMERATES OF THE OLD FIRAT TERRACES DETERMINATION OF PHİSICAL CHEMICAL AND MTNERALOGICAL PROPERTD2S AND CLASSIFICATION D.A1İ ÇARKACI Harran Universtiy Graduate School of eNatural and Applied Science Department of Soil Science 1996.Page: 72 In this study, the formation on the Conglomerates of the old Fırat Terraces, determination of phiysical, chemecal and mineralogical propetes of soils and the classification of the soils of studying area according to Soil Taxonomy (1992) wede kaoeb besides the physical and chemical propeties of soil samples which were taken according to horizontal base, clay minerals, fine sand minerals, were tedermined. After the investigation as Aridisol, Vertical and Entisol ordo of Soil Taxonomy were classified. At the same time 3 suborders belongs to this ordoes and 3 big roup (Comborthid, Cromerert, Tomorthest) was found. In the detailed study formation and minealogical properties of soils were defined. THe Soils in the studying areas were also divided in to 4 groups according to FAO/UNESCO. KEY WORDS : The old Fırat Kennaceb Conglomeraes, Sail Taxonomy.