Aile şirketlerinde insan kaynakları yönetimi uygulamaları: kablo sektöründe bir örnek
Human resoruces management applications in family companies: an example in the cable sector
- Tez No: 579222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY USLU DİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın amacı üyesi bulunulan aile şirketi içerisinde deneyimlenen insan kaynakları çalışmalarının kavramsal boyutunu açıklamak, pratiğe ilişkin bir öneri oluşturmak, sisteme ait başarı ve başarısızlıkları açıklayarak aynı düzenlemeleri yapma ihtiyacı duyan işletme, işletme yönetici ve çalışanlarına bir örnek oluşturmaktır. Çalışmadaki işletme ve çalışanlara duyarlı İnsan Kaynakları fonksiyonlarına ilişkin hem tümevarım hem de tümdengelimli, örüntülü ve temalar kuran analizleri içeren nitel bir yaklaşım kullanılacaktır. Nitel Araştırma yöntemleri arasında John W Creswel'in önerdiği üzere 5 araştırma yönteminden fenomenolojik araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde insan kaynakları yönetimi ve ana fonksiyonlarından bahsedilmiştir. Sonrasında aile şirketleri hakkında bilgi verilmiştir. Söz konusu işletme kablo sektöründe yer aldığı için kablo sektörü ile ilgili kısa bilgi verilmiştir. Yapılan çalışma sonucu aile şirketlerinde insan kaynakları uygulamalarını hayata geçirmenin çok zor olmasına rağmen oldukça tatmin edici derecede olağan seyrinde kurgulandığı, yapılan çalışmaların istenen etkiyi yarattığı yönündedir. Anahtar Kelimeler : Aile Şirketi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Kablo Sektörü
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to explain the conceptual dimension of the human resources studies experienced in the family company, to create a proposal for the practice, to create an example for the business managers and employees who need to make the same arrangements by explaining the successes and unsuccesses of the system. A qualitative approach which related by functions of human resources that sensitive to the enterprise in the study and the employees that both inductive and deductive, patterned and themes-based analysis will be used. Among the qualitative research methods, phenomenological research method was used from 5 research methods as suggested by John W Creswel. In the first part of the study, human resources management and main functions are mentioned. Then, information was given about family companies. Because of the mentioned enterprise is in the cable sector, short information about the cable sector was given. The result of the study is that although it is very difficult to implement human resources practices in family companies, that it is designed in a quite satisfactory manner and that the studies have created the desired effect. Key Words : Human Resources, Familiy Company, Cable Sector