Kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal imaj arasındaki ilişki: Bir alan araştırması
The relationship between corporate social responsibility and corporate image: A field study
- Tez No: 579224
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ve Kurumsal İmaj (Kİ), Dünya çapında birçok kuruluş arasında ortak bir uygulama haline gelmiştir. Modern iş dünyasının her alanında KSS'nin olumlu etkisi ve etkinliği aranmaktadır. KSS politikası, ilgili taraflar ve toplum arasında kuruluşun olumlu bir kurumsal imaj oluşturması açısından başarıyla kullanılabilir. Kurumsal sosyal sorumluluk programlarının örgütsel stratejilere entegrasyonu, çevre ve toplum konularına daha fazla vurgu yapmaktadır ve kuruluşların kurumsal imajı üzerindeki etkisinin ve yararlarının değerlendirilmesinde etkili bir ölçme mekanizması olarak kullanılabilir. Bu çalışmada kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal imaj konuları ele alınmaktadır. Yapılan çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve literatür taramaları yapılmıştır. Daha sonra, literatür bilgileri ışığında araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Kurumsal imaj ile kurumsal sosyal sorumluluk arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışmada, araştırmanın evrenini Akdeniz bölgesinde belediye çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesi için geliştirilen anket formu, çalışanlara basit tesadüfi örneklem yöntemiyle uygulanarak, 671 çalışanı bulunan bir kurumda toplamda 300 anket dağıtılmış olup, 230 kullanılabilir anket verisi elde edilmiştir. Elde edilen verilerden SPSS programı aracılığıyla analizler yapılarak sonuçlara varılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal imaj değişkenleri arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate Social Responsibility (CSR) and Corporate Image (KI) have become a common practice between the establishment of a global center. The positive impact and effectiveness of CSR is sought everywhere in the modern business world. CSR policy to ensure a positive corporate image of the organization between the parties and the community concerned. We aim to focus on the integration of CSR programs into organizational methods, to focus more on environmental and community issues. This corporate social responsibility and corporate image community are addressed. Subsequently, research hypotheses were developed in the light of literature information. The structured quantitative research method is available and there are literature reviews. Subsequently, research hypotheses were developed in the light of literature information. In this study, which examines the relationship between corporate image and corporate social responsibility, the population of the study is composed of municipal employees in the Mediterranean region. The questionnaire form, which was developed to obtain the research data, was applied to the employees by simple random sampling method. A total of 300 questionnaires were distributed in an institution with 671 employees and 230 usable survey data were obtained. The data were analyzed by SPSS program and the results were obtained. As a result of the analyzes made, it was found that there was a significant and positive relationship between corporate social responsibility and corporate image variables.