1937 ve 1941 yılları arasında Türk Dili gazetesinde edebi ortam
Between 1937 and 1941 in the Turkish Language journal
- Tez No: 579225
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇONOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
16 Mayıs 1926 tarihinde CHP'nin yayın organı olarak basın hayatına adım atan Türk Dili gazetesi Balıkesir'de çıkan siyasi bir gazetedir. Türk Dili gazetesi Atatürk İlke ve İnkılâpları doğrultusunda hareket etmek, millî değerleri halka anlatmak ve benimsetmek amaçları ile yayın yapmıştır. Türk Dili gazetesinde 1937-1941 yıllarındaki edebî eserlerde işlenen konuların çeşitliliği ve yazar kadrosunun genişliği dikkat çekicidir. Türk Dili gazetesinde günlük haberlerin yanı sıra edebiyat, eğitim, bilim, siyaset, ekonomi, tıp, spor, sanat, ziraat ve hukuk gibi alanlarda eserlere yer verilmiştir. Bu çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Türk Dili gazetesinin yayın süreci, şekil ve muhteva özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde Türk Dili gazetesinin 1937-1941 yıllarındaki edebî ve kültürel ortamı değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise 1937-1941 yıllarında Türk Dili gazetesinde verilen edebî eserlerin yazar adına göre, türlerine göre ve konularına göre sınıflandırması yapılmış ve tablo halinde verilmiştir. 1937-1941 yıllarındaki edebî eserlerden örnek metinler çalışmaya ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
On May 16, 1926, the Türk Dili newspaper was a political newspaper in Balıkesir. The Türk Dili newspaper published the aim of acting in line with the principles and revolutions of Atatürk, explaining the national values to the public and adopting them. The diversity of the subjects covered in the literary works of the Türk Dili newspaper in the years 1937-1941 and the breadth of the writer staff are remarkable. In addition to daily news, works in fields such as literature, education, science, politics, economics, medicine, sports, arts, agriculture and law were included in the Türk Dili newspaper. This study consists of three parts. In the first part, the publication process, shape and content characteristics of the Türk Dili newspaper were examined. In the second chapter, the literary and cultural environment of the Türk Dili newspaper in 1937-1941 was evaluated. In the third part of the study, the literary works given in the Türk Dili newspaper in the years 1937-1941 were classified according to the author name, type and subject and given in the table. Sample texts from the literary works of 1937-1941 were added to the study.