El, göz ve ayak dominansı
Hand, eye and foot dominance
  1. Tez No: 579260
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ SAİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇELEBİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Nörofizyolojik ve musko-skeletal bir fenomen olan serebral dominans uzun yıllardır araştırmacıların ilgilisini çekmektedir. Serabral dominans beynin bir hemisferinin diğerine göre daha baskın olması olarak tanımlanabilir. Bu baskınlık anatomik veya yapısal bir farklılık olabilir. Sol hemisfer dil, konuşma ve hesaplama konularında lateralize olurken, sağ hemisfer spasyal öğrenme, duygusal iletişim gibi konularda daha çok laterize olmuştur. Lateral dominans ise el, göz, ayak ve kulak gibi çift olarak bulunan organlardan birinin diğerine göre daha gelişmiş veya tercih edilmesi durumunu temsil eder. Bu çalışmanın amacı serebral dominansın en büyük temsilcisi olan el dominansı, göz ve ayak dominansı ile ilişkilendirmektir. Buna ek olarak statik postürografik (Tek Taraflı Duruş-US testi- Unilateral Stance) analiz ile serebral dominansın postür ve denge üzerine etkisi açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çalışma ile ilk defa NeuroCom System Balance Master cihazı serebral dominans ile ilişkilendirilmesi planlanmaktadır. Çalışmaya İzmir'de bulunan 18-45 yaş arasında sağlıklı 30 sağ el dominant ve 30 sol dominant gönüllü bireyler dahil edildi. Katılımcıların el dominansları Edinburg El Tercihi Anketi ile El Dominansı Skorları (EDS) hesaplandı ve belirlendi. Buna bağlı olarak Sağlak ve Solak olmak üzere iki kategori oluşturuldu. Bu çalışmaya katılan her adayın göz dominansı, ayak dominansı belirlendi ve statik postürografik test (US test) uygulandı. Çalışma sonucu oluşan verilerin istatiksel analizleri IBM SPSS Statistics 25.0 Programı kullanıldı. Nümerik değişkenlerin Normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk(n0.05), yaş (p=0.80, p>0.05) ve boy uzunluğu (p=0.78, p>0.05) anlamlı bir farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
Cerebral dominance, a neurophysiological and musco-skeletal phenomenon, has been of interest to researchers for many years. Serabral dominance can be defined as the predominance of one hemisphere of the brain to the other. This dominance may be anatomical or structural. While the left hemisphere is lateralized in language, speech and computation, the right hemisphere is laterated in spatial learning and emotional communication. Lateral dominance, on the other hand, represents one of the organs in pairs, such as hands, eyes, feet and ears, which is more developed or preferred over the other. The aim of this study is to relate eye and foot dominance according to hand dominance, which is the largest representative of cerebral dominance. In addition, static posturographic (Unilateral Stance test - US) analysis aimed to reveal the effect of cerebral dominance on posture and balance - has been performed to use NeuroCom System Balance Master cerebral dominance has been done for the first time. Thirty healthy right handed and 30 left handed volunteer individuals aged between 18-45 years in Izmir were included in the study. The hand dominance of the participants was calculated and determined by the Edinburgh Hand Preference Questionnaire and the Hand Dominance Scores (EDS). Accordingly, two categories, Righter and Lefter, were created. Eye dominance and foot dominance of each candidate was determined and static posturgical test (Unilateral Stance) was performed. Statistical analysis of the data IBM SPSS Statistics 25.0 Program was used. The suitability of the numerical variables for normal distribution was examined by the Shapiro-Wilk test (n 0.05), age (p = 0.80, p> 0.05) and height (p = 0.78, p> 0.05).