Komedi filmlerinde toplumsal eleştiri: Kemal Sunal örneği
Social criticism i̇n comedy films: Kemal Sunal example
  1. Tez No: 579259
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK MEDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Hollywood film endüstrisi içinde gelişen bir olgu olan tür kavramı, filmlerin ortak biçim ve içerik özelliklerine göre sınıflandırılması için kullanılan bir kategoridir. Endüstri, yönetmen, seyirci ve eleştirmenlerin ortak katılımlarıyla ortaya çıkan türler, geniş izleyici kitlelerini kendine çekmektedir. Türlerin geniş izleyici kitlelerini kendine çekebilme gücü, sinema endüstrisinde kazanç kapısı olarak kullanılmıştır. Ayrıca kayda alınmış görüntülerden oluşması sebebi ile okuryazar olan ya da olmayan bütün izleyiciye, diğer kitle iletişim araçlarından daha kolay seslenebilen ve insanlar üzerinde belli bir algı oluşturduğu genel kabul gören sinemada; türlerin yardımı ile kitleleri etkilemek, izleyiciye belli bir şeyi göstermek amacı ile iletilmek istenilen bir mesaj vardır. Belli bir türün içerisine yerleştirilen mesajlar ile izleyiciye bir konu ile ilgili bilgi ya da farkındalık verilmeye çalışılır. İnsanları güldürme ve onlara hoş vakit geçirtme aracı olarak görülen komedi türü, bu filmlerde kullanılan söylem ile bir toplumsal eleştiri aracı olarak kullanılmaktadır. Toplumsal aksaklıkların iletilmesinin birçok yönteminden sadece birisi olan mizahi bir dil ile eleştiri yapmaya, hem Türk hem de dünya sinemasında yer verilmiştir. Komedinin toplumsal sorunları aktarmada bir eleştiri aracı olarak kullanıldığı düşüncesi ile hazırlanan bu çalışmada; Türk sinemasında komedyen olarak çok sayıda filmde yer alan ve oynadığı filmler günümüzde dahi pek çok seyirci tarafından izlenilen Kemal Sunal'ın rol aldığı komedi filmleri üzerinden, komedi filmlerindeki toplumsal eleştiri ele alındı. Kemal Sunal'ın başrol olarak bulunduğu filmlerde, örtük ya da açık olarak toplumsal sorunlara değinilen, eleştirel bir söylemin olduğu varsayıldı. Kapsam ve sınırlılık ekseninde, çekildiği dönemde toplumsal problem olan birçok konu ile ilgili toplumsal eleştiriye yönelik önemli veriler sunan Kibar Feyzo (1978) ile yaşanmış bir olaydan uyarlanan ve siyasi otoriteden kaynaklanan problemlerin eleştirisinin yapıldığı Propaganda (1999) filmleri, çalışmanın araştırma nesnesi olarak belirlendi. Teun van Dijk'ın eleştirel söylem analizi yöntemi ile filmlerde iletilmek istenilen toplumsal eleştiri unsuru olan mesajlar çözümlendi. Anahtar Kelime: Sinema, Sinemada türler, Komedi, Toplumsal eleştiri, Kemal Sunal.
Özet (Çeviri)
The concept of genre, a phenomenon evolving within the Hollywood film industry, is a category used to classify films according to common form and content characteristics. The genres that have emerged with the joint participation of industry, directors, spectators and critics attract a wide audience. The genre's ability to attract large audiences has been used as a gateway to the film industry. In addition, because it consists of recorded images to all the literate or non-audience, which can be called more easily than other mass media and create a certain perception on people in the generally accepted cinema, with the help of genres to influence the masses, the audience wanted to be communicated with the aim of showing a certain message. With messages placed in a certain genre, the audience tries to give information or awareness about a subject. The kind of comedy, which is seen as a means of making people laugh and making them enjoy themselves, is used as a means of social criticism with the discourse used in these films. Criticizing with humorous language, which is only one of many methods of communicating social problems, has been featured in both Turkish and world cinema. In this study prepared with the idea that comedy is used as a tool of criticism in conveying social problems; As a comedian in Turkish cinema, the films in which he has played and starred in many films have been watched by many audiences even today. In the films starring Kemal Sunal, it was assumed that there was a critical discourse that implicitly or explicitly addressed social problems. On the axis of scope and limitation, Propaganda (1999) films, which were adapted from an event experienced by Kibar Feyzo (1978), which provided important data on social criticism about many issues that were social problems at the time it was taken, were criticized as the research object of the study. Teun van Dijk's method of critical discourse analysis was used to analyze the messages that wanted to be conveyed in the films. Keyword: Cinema, Genres in Cinema, Comedy, Social Criticism, Kemal Sunal.