İdari merci tecavüzü
The encroachment of administrative authority
- Tez No: 579280
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 203
Özet
İdari başvuru hakkı, Anayasa'nın 40 ve 74'üncü maddeleri ile anayasal güvence altına alınmıştır. İdari başvuru, hak arama özgürlüğünün kullanılış biçimlerinden birisidir. Türk Hukuku'nda kural, herhangi bir idari başvuruda bulunulmaksızın, doğrudan idari dava açılabilmesidir. Ancak bazı hallerde kanun koyucu tarafından bu kurala istisnalar getirilmekte ve dava açılmasından önce idari başvuru yolunun tüketilmesi zorunlu tutulmaktadır. İdari merci tecavüzü, kanun koyucu tarafından zorunlu idari başvuru öngörülmesinin idari yargılama usulüne yansımasıdır. Zorunlu idari başvuru öngörülen bu hallerde, dava açılmasından önce başvuruda bulunulması zorunlu tutulmakta ve başvuru yolu tüketilmeden dava açılması, idari yargılama usulü hukukuna özgü bir müessese olan idari merci tecavüzü olarak kabul edilmektedir. İdari merci tecavüzü, dava açılmasından önce idareye başvuru zorunluluğunun kanunla öngörüldüğü durumlarda, bu başvurunun yerine getirilmeden idari dava açılması halidir. Bu tez çalışmasında esas olarak, Türk İdari Yargılama Usulü Hukuku'nda kabul edilen idari merci tecavüzü müessesesinin ayrıntılı bir şekilde ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, çalışmamızda, idari merci tecavüzü müessesesinin tanımı ve unsurları açıklanmaya çalışılmıştır. Akabinde, idari merci tecavüzüne bağlanan sonuçlar, görevli idari mercie tevdi kararı, bu kararın hukuki niteliği ve sonuçları ile dava konusu edilecek işleme ilişkin hususlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Administrative recourse right is guaranteed by the constitutional provisions with the Articles 40 and 74 of the Constitution. Administrative recourse is one of the ways to use the right to legal remedies. In Turkish law, the rule is that direct administrative proceedings can be filed without any administrative recourse. However, in some cases, the legislator imposes exceptions on this rule and it is mandatory to use the administrative recourse before filing an administrative proceeding. The encroachment of administrative authority is the reflection of the mandatory administrative recourse regulated by the legislator in the administrative procedure law. In those cases where an administrative recourse is mandatory, it is obligatory to make an administrative recourse before filing an administrative proceeding, and it is considered as the encroachment of administrative authority which is an institution specific to the administrative procedure law. The encroachment of administrative authority is filing an administrative proceeding, before making an administrative recourse which is regulated as mandatory by the law. In this thesis, it is aimed to examine in detail the encroachment of administrative authority accepted in the Turkish Administrative Procedure Law. In this context, in our study, the definition and the elements of the encroachment of administrative authority were tried to be explained. Subsequently, the results related to the encroachment of administrative authority, the decision to submit the lawsuit complaint to the competent administrative authority, legal nature and results of this decision and the issues related to the action of the administrative authority which will be the subject of the administrative proceedings are discussed in detail.