Hikâye-i Kâhir bin Sâm Dil-âver (İnceleme – transkripsiyonlu metin – dizin)
The story of Kâhir bin Sâm Dil-âver (Review - transcipted text – index)
- Tez No: 579328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 539
Özet
Hikâye kelimesi, sözlüklerde“anlatma, roman, masal, ayrıntıları verilerek anlatılan olay, belirli bir zaman ve yerde kişilerin başından geçen olayları anlatan yapıt”gibi çeşitli şekillerde tanımlanır. İslamiyetin kabulünden günümüze gelinceye kadar Türk edebiyatında hikâye türünde birçok eser verilmiştir. Tezimize konu olan“Hikâye-i Kâhir bin Sâm Dil-âver”adlı eser de Türk edebiyatındaki hikâyelerden biridir. Bu hikâyede başta Hazret-i Süleymân olmak üzere Kâhir-i Dil-âver, Rüstem, Zâl ve Sâm-süvâr gibi birçok kahramanın başından geçen olaylar, olağanüstü unsurlar ve mitolojik ögelerle zenginleştirilerek anlatılmıştır. Çalışmamıza konu olan metnin, tespit edebildiğimiz tek nüshası İngiltere Milli Kütüphanesi Türkçe Yazmaları bölümü Or. 1146'da kayıtlıdır. Giriş bölümünde kısaca hikâye kavramından ve hikâyenin gelişiminden, klasik Türk edebiyatında hikâye hakkında yapılan başlıca çalışmalardan bahsedilmiştir. İnceleme bölümünün birinci kısmında“”Hikâye-i Kâhir bin Sâm Dil-âver“ adlı eserin geniş özeti, kahramanları, zaman ve mekân unsurları, dikkat çekici motifleri, dil ve üslûp özellikleriyle eserde kaynak gösterilen kitaplar yer almaktadır. Aynı bölümün ikinci kısmındaysa ”Nüsha Tavsifi“, ”Çevriyazılı Metinde İzlenen Yol“, ”Metin“ ve kişi ile yer isimlerinin ağırlıkta olduğu ”Dizin" bölümü yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The story word has several definitions in the dictionary such as“narration, novel, tale, the event described by giving details, a work describing the events that took place in a specific time and place”. From the acceptance of Islam until the present day, many works of the genre have been given in Turkish literature. The main subject of our thesis“The Story of Kâhir bin Sâm Dil-âver”is one of the stories in Turkish literature. This story is told by enriching with extraordinary elements and mythological elements, in the context side focused on the events happened to hero primarily Hazret-i Süleymân and Kâhir-i Dilâver, Rüstem, Zâl, Sâm-süvâr. The only copy of the text of our study, which we can identify, is registered in the Turkish Manuscripts Section of England National Library OR. 1146. In the introduction part, concept and development of the story describe briefly. On the other hand, the introduction part has a section about the main works about the story in Classical Turkish literature. The first part of the review section includes a general summary of“The Story of Kâhir bin Sâm Dil-âver”, heroes, time and place elements, remarkable motifs, and referenced books with the language and style feature inspections. The second part of this section contains“Edition Description”,“The Road in the Transcription Text”,“Text”parts also there is another part called as“Index”which is mostly focused on person and places names.