Van yöresinde yetiştirilen bazı yerel kavun (Cucumis melo L.c.v./ Cucurbitaceae) çeşitlerindeki mineral düzeylerinin belirlenmesi
Determination of mineral levels in the varieties of some melons (Cucumis melo L.c.v./ Cucurbitaceae) cultivated in Van region
  1. Tez No: 579327
  2. Yazar: MEHMET HANİFİ ARVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKKI YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, Van yöresinde yetiştirilen bazı kavun (Cucumis melo L.c.v./Cucurbitaceae) çeşitlerindeki mineral düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Alaköy mevkii ile Erciş ve Gevaş ilçelerinde yetiştirilen kavun numuneleri kullanılmıştır. Alaköy mevkii ile Erciş ve Gevaş ilçelerinden alınan kavunlarda bulunan Kalsiyum (Ca), Kadmiyum (Cd), Krom (Cr), Bakır (Cu), Demir (Fe), Potasyum (K), Magnezyum (Mg), Mangan (Mn), Sodyum (Na), Nikel (Ni), Kurşun (Pb) ve Çinko (Zn) minerallerinin düzeyleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is purposed to determine the mineral levels in the varieties of some local melons cultivated in Van region,ın the study, the melon samples cultivated in Alaköy area, Erciş and Gevaş district, have been used The mineral levels of Calcium (Ca), Cadmium (Cd), Chromium (Cr), Copper (Cu), İron (Fe), Potassium (K), Magnesium (Mg), Manganese (Mn), Sodium (Na), Nichel (Ni), Lead (Pb), Zinç (Zn) in the melons cultivated in Alaköy area, Erciş and Gevaş district were detected. In the study, while the differences between the averages of Ca, Cr, Cu and Mg elements of the melon samples in Alaköy, Erciş and Gevaş district have statistically little importance.