Bakara suresinde tevhid konusu
The issue of tawheed in the chapter Baqarah
  1. Tez No: 579334
  2. Yazar: TAHA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tevhid Kur'ân'ın temel konusudur.Bakara sûresinde Kur'ân'ın diğer sûrelerinde olduğu gibi tevhîd konusu sıklıkla ortaya konulur. Bu sûre Medeni olması yönüyle, Mekki sûrelerden farklılık arzeder. Medeni olan Bakara sûresinde sosyal hayata dair meseleler ve tevhîde dair konular birlikte işlenmiştir. Ancak burada tevhîde dair konularda inkâra dayalı bir inanca cevap vermenin yanı sıra Yahûdîlik ve Hıristiyanlık gibi tahrif olmuş inanç sistemlerinin tashih edilmesi söz konusudur. Aynı zamanda günümüzde tevhide aykırı çeşitli inanç akımlarına cevap verebilmesi de bu sûrenin özelliklerindendir. Bu sûredeki âyetler tevhîd açısından zengin muhtevaya sahiptir. Bizler debu âyetleri,tevhid bağlamında ele almak ve konu hakkındaki birikimi ortaya koymak amacıyla bu çalışmayı yaptık.
Özet (Çeviri)
Tawheed (oneness of Allah) is a fundamental topic of the Qur'an. Just like other chapters of the Qur'an, it is widely put forward in the chapter Baqara.This chapter differs from other chapters (the ones revealed in Makkah) because it is a chapter revealed in Madinah. In this chapter which is called Madani, the issuesrelated to social life are discussed along with the idea of tawheed. Here, one can seean answering of a belief of rejection based on tawheed and a correction of corrupted belief systemssuch as Judaism and Christianty. In addition to that, one of the features of this chapter is that it answers some recent belief systems that are against tawheed. The verses of this chapter are rich in terms of the idea of tawheed. We prepared this study to take a look at the verses according to the idea of tawheed and to present overall study on this issue.