Bakır metali ve klor gazı kullanılarak bakır oksiklorür sentezlenmesi
Synthesis of copper oxychloride using metalic copper and chlorine gas
  1. Tez No: 579340
  2. Yazar: EMEL KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bakır oksiklorür bir asırdan fazla süredir mantar öldürücü etkisi sayesinde tarım sektöründe tarım ilacı aktif maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında ülkemizde yıllardır kullanılan bakır oksiklorürün metalik bakır ve klor gazı ile sentezlenmesi araştırıldı. Laboratuvar koşullarında sentez için uygulanan diğer yöntemler incelenerek, klorlu bakır oksiklorür sentez yöntemi ile karşılaştırıldı. Klorla yapılan bakır oksiklorür sentezinde çeşitli formlardaki hurda bakır metali, klor gazı, su ve oksijen kaynağı olarak hava kullanıldı. Farklı sıcaklıklarda gerçekleştirilen sentez deneylerinde elde edilen ürünlerin özellikleri analizler ile incelendi. Klor gazı kullanılarak bakır oksiklorür sentezlemek için koşullar belirlendi.
Özet (Çeviri)
Copper oxychloride has been used as a pesticide active ingredient in the agricultural sector for more than a century. In this thesis, the synthesis of copper oxychloride which has been used for years in our country, with metallic copper and chlorine gas was investigated. Other methods for synthesis under laboratory conditions were examined and compared with copper oxychloride synthesis method using chlorine. In the synthesis of copper oxychloride, air was used as a source of oxygen, scrap copper in various forms and chlorine were used. Characteristics of products from experiments held in various temperatures were evaluated. The chlorine-based synthesis conditions of copper oxychloride were indicated.