İllüstrasyon sanatçısının toplumsal kimliği ve topluma etkileri
Social identity of illustration artist and their effects on society
- Tez No: 579364
- Danışmanlar: PROF. SEVİM SELAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Fine Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
İnsanın temel arayışlarından biri olan varoluşunu anlamlandırmak; insanın kendisiyle birlikte yaşadığı çevreyi ve toplumu özümseyerek geliştirmesiyle sağlanmaktadır. Varlığını ve yaşadığı toplumu geliştirmek isteyen insanın; bu amaç doğrultusunda kullanacağı en etkili araçlardan biri, insanın dürüstlüğünü, özgürlüğünü ve yaratıcılığını ifade ettiği sanattır. Konuşmadan önce görmeyi öğrenen bireylerden oluşan toplum, şekillenip gelişirken; görsel kültürün en önemli parçalarından biri olan illüstrasyon sanatından faydalanmaktadır. Bu bağlamda illüstrasyon sanatçısına toplumu geliştirmek adına birtakım sorumluluklar yüklenmektedir.“İllüstrasyon Sanatçısının Toplumsal Kimliği ve Topluma Etkileri”başlıklı bu tez, tarih boyunca illüstrasyon sanatçısının yaşadığı çağın sosyokültürel, politik ve toplumsal durumlarına karşı sanatında edindiği tutumu ve bu tutumun yaşadığı toplumu nasıl etkilediğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Making sense of existence as one of the basic search of human beings is ensured by the internalised development of the environment and society that humanbeings lives with. For the person who wants to develop her/his existence and society, one of the most effective tools to be used for this purpose is the art, which expresses her/his honesty, freedom and creativity. When the society of individuals who learned to see before to speak is shaped and developed, it uses the illustration art which is one of the most important parts of visual culture. In this context, the illustration artist shoulders certain responsibilities to develop the society. This thesis titled“Social Identity of Illustration Artist and Their Effects on Society”explores the illustration artists' attitude in her/his art, towards the socio-cultural, political and social conditions of their age and how this attitude affects the society they live in.