Endüstri 4.0 ile akıllı üretimin işletme performansı üzerine etkisi: Vestel buzdolabı fabrikası'nda bir uygulama
The effect of smart manufacturing upon business performance with industry 4.0: an implementation at Vestel refrigerator factory
  1. Tez No: 579377
  2. Yazar: ASLI DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İlk kez 2011 yılında telaffuz edilen Endüstri 4.0 ya da Dördüncü Sanayi Devrimi ile üretim yöntemleri bir kez daha köklü bir değişim yaşamaktadır. Tarihsel açıdan bakıldığında yaşanan üç sanayi devriminde sırasıyla, makineler üretime dahil edilmiş, elektrik enerjisi ile çalıştırılan bir bant üzerinde üretim seri şekilde gerçekleştirilmiş ve bilgisayarın üretim sistemleri ile entegrasyonu sağlanmıştır. Bugün ise Endüstri 4.0 başlığı altında, çeşitli teknolojilerin yardımıyla üretim sistemleri akıllandırılmaktadır. Akıllı üretim, Endüstri 4.0 teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen bir üretimi tanımlamaktadır. Aynı şekilde bu son moda teknolojiler ile donatılmış fabrikalar da akıllı fabrikalar olarak ifade edilmektedir. Farklı isimlerde olsalar da bu kavramlar aynı şeyi ifade etmektedir. Akıllı üretim başlığı altında modernleştirilen üretim sistemleri ile eskiye nazaran çok daha kaliteli ürünler, çok daha hızlı bir şekilde ve daha ucuza üretilebilmektedir. Aynı zamanda bu sistemler, üretim hattına esneklik kazandırmakta, yeni pazarlara ve müşterilere ulaşılmasını kolaylaştırmakta ve rekabette üstünlük sağlamaktadır. Daha birçok faydası olan bu sistem dolayısıyla işletme performansına da etki etmektedir. Çalışmada, akıllı üretim başlığı altında modernleşen üretim sistemlerinin işletme performansına olan etkisi araştırılmıştır. Endüstri devrimleri ile ilgili bilgiler verildikten sonra akıllı üretim kavramına geçilmiş ve konuyla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Vestel Buzdolabı Fabrikası'nda bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama aşamasında, fabrikada kullanılan yeni teknolojiler ve sistemler incelenmiş, daha sonra belirlenen performans göstergeleri yardımıyla akıllı üretimin işletme performansına olan etkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0, which was pronounced for the first time in 2011 or with fourth industrial revolution is once again experiencing a radical change. From the historical point of view, in three Industrial Revolution: Machines are included to the production, Production on a band operated by electrical energy has been actualized in series, and integration of the computer with production systems has been ensured. Today, under the title of industry 4.0, production systems are being used with the help of various technologies. Smart manufacturing has identified a production with using Industry 4.0 technologies. Similarly, factories equipped with these latest technologies are also referred to these smart factories. Even if these concepts have different names, they are the same things. Under the smart manufacturing title, Modernized production systems can be produced faster and cheaper. At the same time, these systems give flexibility to the production line, make easier to access new markets and customers, and give superiority in competition. This system, which has many more benefits, also affects operational performance. In the study, under the title of smart manufacturing, modernized production system's effect on operating performance was researched. After is being given information about the industrial revolution, smart manufacturing concept was transferred, and a literature review related to the topic was scanned. In the third part of the study, an implementation was actualized in Vestel Refrigerator Factory. In the implementation stage, systems and new technologies used in the factory were examined. Then, with the help of performance indicators, smart manufacturing's effect on business performance was revealed.