Development of warehousing systems: A roadmap to warehouse 4.0
Depolama sistemlerinin gelişimi: Depo 4.0 yol haritası
  1. Tez No: 505144
  2. Yazar: DUYGU OLCAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÖZTÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada temel amaç, sanayinin ve depolamanın evrimsel evrelerine dayalı olarak, Türkiye'nin İzmir ilçesinde bulunan depolama sektörünün malzeme elleçleme, depolama yöntemleri ve bilgi teknolojileri kullanım kapasitelerini sınıflandırmak ve karşılaşmaktadır. Bu amaca yönelik, devam eden endüstri devriminin aşamaları giriş bölümünde incelenmiştir. Birinci bölümde, endüstrinin 4.0'ın artıları ve eksileriyle teorileri ve unsurları hakkında objektif bir perspektiften tanıtılması yoluna gidilmiştir. Endüstri 4.0'a ilişkin literatür taramasının ardından, tedarik zinciri yönetimi ve lojistik ile depo konsepti bağlantıları belirlenmiştir. Maliyet, zaman, esneklik ve kalite olarak depo performans göstergeleri, bir sonraki bölümde, endüstriyel üretimin veya diğer bir deyişle 'Depo 4.0' sınıflandırmalarının ve kategorizasyonlarının ele alınması ile her bir temel performans göstergesi ile ilişkilendirilebilecek şekilde çalışılmıştır. Sınıflandırma ve saptama, her bir evrim aşamasının teknolojik yönlerine dayalı tutarlı bir kriter üzerinde yapılacaktır. Bu durum, seçilen depolarda yapılan anket ile hangi ekipmanların kullanıldığını göstererek daha kavranabilir bir hal alacak ve bu da iş gücünün otomasyon ve akıllı teknoloji kullanımını ve teknoloji ile etkileşimlerini incelemeyi gerekli kılacaktır. Tutarlı verilere bağlı kalarak, bu çalışma örnek depoların mekanizasyonuna ve dijitalleşmesine ışık tutacak ve yeteneklerini ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Master of Business Administration in this study, the main purpose is to categorize and classify warehouse material handling, storage methods and information technologies (IT) capabilities of the sector in İzmir district of Turkey based on evolutionary phases of industry. With regard to this aim, the stages of on-going industrial revolution have been scrutinized in the introduction part. In the first chapter, it is aimed to highlight a brief perspective on the theories and elements of Industry 4.0 with pros and cons approach. Following the literature review on Industry 4.0', the warehouse concept linkages with supply chain management (SCM) and Logistics has been identified. Warehouse performance indicators as cost, time, flexibility and quality have been studied so that in the following part, handling and storage of the industrial production or in other words 'Warehouse 4.0' classifications and categorizations can be correlated for each key performance indicator (KPI). Classification and categorization will be made on a hard criteria based on each indusrial stage's technological aspects. This will be outperformed on a survey, which consists selected warehouses' technical use of Warehouse 3.0 and Warehouse 4.0 equipment that would in return make it necessary to study automation and smart technology utilization of labor force and their interaction with the technology. Depending on the trustable data, the study shades light on mechanization and digitization of sample warehouses, putting forward their capabilities.