Kurumsal yönetimde iç denetim biriminin rolü
The role of internal audit department in corporate governance
  1. Tez No: 579380
  2. Yazar: ŞAFAK DARÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Globalleşen dünya ve buna bağlı olarak bir ülkede yaşanan bir olayların ya da gelişmelerin diğer bütün ülkeleri etkisi altına alması sonucunda artık sadece ulusal değil uluslar arası koordineli ve dengeli ilerlemeyi gerektirmiştir. Son yıllarda mali piyasalarda oluşan sıkıntılar, şirket skandalları kurumsal yönetim kavramının önem kazanmasına sebep olmuştur. İşletmeler, kuruluşlar ve hatta tüm dünyada kurumsal yönetim ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu yönetim anlayışının belirlenmesi beraberinde iç denetim ve iç kontrol sistemini getirmiştir. İş dünyasında, işletme sahipleri ve işletme yöneticilerinin yanı sıra çalışanlar, tedarikçiler, müşteriler, kredi kuruluşları ve yatırımcılar alacakları kararlarda işletmenin mali tablolarını ve bilgilerini göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmaktadır . Bir kurumun faaliyet döngüsünün kurum tarafından belirlenmiş olan amaç ve hedefleri doğrultusunda işleyip işlemediğini, finansal tabloların doğru olup olmadığının ve istenilen zamanında sunulup sunulmadığının belirlenerek işletme varlıklarının korunması hata ve yanlışların önüne geçilebilmesi amacıyla iç kontrol oluşturulmuştur. Kuruma değer sağlayabilmek ve faaliyet döngüsünün gelişimine katkı sağlayabilmek ve en önemlisi oluşturulan iç kontrol yapısının etkin ve verimli çalışıp çalışmadığını ölçmek amacıyla oluşturulan aynı zamanda bağımsız bir danışmanlık ve güvence faaliyeti olarak ifade edebileceğimiz iç denetim karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmamızda ülkemizde sürekliliğini devam ettirerek kar amacı taşıyan işletmelerde kurumsal yönetim açısından iç kontrol ve iç denetimin önemi araştırılmış ve kurumsal yönetimin iç kontrol ve iç denetimle ilişkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the globalized world and consequent events or developments in all other countries, it has now required not only national but international coordinated and balanced progress. In recent years, the problems in financial markets and corporate scandals caused the concept of corporate governance to gain importance. Businesses, organizations and even corporate governance all over the world have come to the forefront. The determination of this management approach has brought internal audit and internal control system. In the business world, as well as business owners and business managers, employees, suppliers, customers, credit institutions and investors make assessments based on the financial statements and information of the company in the decisions to be taken. Internal control has been established in order to determine whether an organization's operating cycle works in accordance with its objectives and objectives, whether the financial statements are correct and whether they are presented at the desired time and to protect the business assets from mistakes and mistakes. In order to provide value to the organization and to contribute to the development of the activity cycle, and most importantly to determine whether the internal control structure is functioning effectively and efficiently, we also have an internal audit that we can express as an independent consulting and assurance activity. In this study, the importance of internal control and internal audit in corporate governance was investigated and the relationship between corporate governance and internal control and internal audit was discussed.