The impact of FIFA 11+ exercise program on isokinetic muscle strength and balance on adolescent amateur soccer players
Adölesan amatör futbolcularda FIFA 11 + egzersiz programının izokinetik kas kuvveti ve dengeye etkisi
- Tez No: 579381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma F 11+ futbol yaralanmalarını önleme programının adölesan yaş grubu amatör bir futbol takımına 9 hafta boyunca uygulanması ve kas kuvveti ve denge üzerine olan etkilerinin araştırılması amacıyla yapıldı. Araştırmaya Türkiye Süper Amatör Liginden bir takımın (N=24) futbolcuları dahil edildi. Çalışma grubuna (N=13) 9 hafta boyunca rutin antrenman programına ek olarak F 11+ egzersiz programı uygulandı. Kontrol grubu (N=11) rutin antrenmanına devam etti. Futbolcuların eğitim öncesi ve sonrası olmak üzere izokinetik ve denge (SEBT) değerlendirmeleri yapıldı. Çalışmamızın sonucunda gruplar arasında yaş, vücut ağırlığı, boy uzunluğu vücut kitle indeksi değerleri arasında fark bulunmadı (p>0,05). İzokinetik değerlendirmede kontrol grubunun eğitim öncesi 60°/sn açısal hızda sağ H/Q oranı çalışma grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05). Çalışma grubunun eğitim sonrasında 240°/sn açısal hızda yalnızca sol quadriceps pik tork değeri diğer gruba göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05). SEBT sonucunda eğitim sonrası çalışma grubu sağ anteromedial yönde anlamlı olarak daha yüksek bulunurken (p0,05). SEBT değerlendirmesinde gruplar kendi içinde eğitim öncesi ve sonrası karşılaştırmasında çalışma grubunda neredeyse tüm yönlerde anlamlı fark bulunurken (p0,05). Sonuç olarak F 11+ egzersiz programının adölesan amatör futbolcularda kas kuvveti gelişiminde tek başına etkili olmadığı ancak SEBT denge değerlendirmesinde bazı yönlerde etkili olduğu görülmüştür. Bu eğitim programının düzenli bir antrenman programı olmayan amatör futbolcular ile birlikte çalışan uzmanlara yol göstereceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for a 9 weeks period in order to apply F 11+ football injury prevention program on an adolescent age group amateur football team and to enquire the impacts of it on muscle strength and balance. The footballers of a team from Turkey's Super Amateur League (N = 24) were included in the research. F 11+ exercise program was conducted for the study group for 9 weeks in addition to the routine training program. Control group continued routine program. Isokinetic and balance (SEBT) evaluations of the footballers were made before and after training. As a result of our study, there were not any differences between the groups in terms of age, body weight, height, body mass index values (p> 0.05). In the isokinetic evaluation, the right H / Q ratio at the 60 ° / sec was significantly higher in the control group than the study group (p 0,05). After the training, at the 240 °/ sec, only the left quadriceps peak torque value of the study group was significantly higher than the other group (p 0,05). As a result of the SEBT, in the post-training comparisons of the groups, study group was found to be significantly higher (p 0.05). Consequently, it was understood that F 11+ exercise program was singly not effective in muscle strength development in adolescent amateur footballers but it was effective in SEBT balance assessment in some ways. We are of the opinion that this training program will guide the experts who work with amateur footballers lacking a regular training program.