Diş hekimlerinde bel, boyun ağrısı ile çalışma postürü arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between low back, neck pain and work posture in dentists
- Tez No: 647651
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma diş hekimlerinin çalışma postürü ile bel, boyun ağrısı arasındaki ilişkiyi incelemek ve çalışma postürünün belirleyicilerini bulmak amacıyla planlandı. Çalışmamıza yaş aralığı 25-65 yıl olan 102 gönüllü diş hekimleri dâhil edildi. Çalışmaya dâhil edilen diş hekimlerinin çalışma postürü Hızlı Tüm Vücut Değerlendirme (HTVD) yöntemi ile, bel ve boyun ağrısı Görsel Analog Skala (GAS) ile, bel ve boyun ağrısıyla ilişkili özür durumu sırasıyla Oswestry Özürlülük İndeksi (OÖİ) ve Boyun Özürlülük İndeksi (BÖİ) anketiyle değerlendirildi. Yaşam kalitesi Kısa Form-36 (KF-36) anketiyle değerlendirildi. Çalışmamıza katılan ve yaş ortalaması 35.69 ± 8.48 yıl olan diş hekimlerinin 57'si kadın ve 45'sı erkekti. Çalışma sonucunda diş hekimlerinin HTVD skoru 6.62 ± 1.75 olarak belirlendi ve çalışma postürü HTVD skoruna göre orta derece risk grubundaydı. HTVD skoru ile bel ağrı şiddeti arasında orta derecede ilişki (r=0.518, p0.05). Diş hekimlerinde çalışma postürünü belirleyicileri bel ve boyun ağrı şiddeti, haftalık muayene sayısı olarak tespit edildi. Sağlık harcamalarını azaltmak, çalışanların mesleğe bağlı kas iskelet sistemi problemlerini en aza indirilmek ve verimli çalışma kapasitesinin artırmak için koruyucu rehabilitasyon önlemlerinin alınması maksadıyla lisans düzeyinden itibaren tespit edici değerlendirmelerin yapılmasının gerekli olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the relationship between dentists' working posture and back and neck pain and to find the determinants of the working posture.102 voluntary dentists with an age range of 25-65 years were included in our study. The working posture of the dentists included in the study was evaluated with the Rapid Entire Body Assessment (REBA) method, low back and neck pain with Visual Analog Scale (VAS), and the disability status associated with low back and neck pain with the Oswestry Disability İndex (ODI) and Neck Disability İndex (NDI) questionnaires, respectively. Short Form (SF-36) questionnaire was used to evaluate the quality of life. The average age of the dentists who participated in our study was 35.69 ± 8.48 and 57 of these dentists were women and 46 were men. As a result of the study, the REBA score of the dentists was determined as 6.62 ± 1.75 and the working posture was in the moderate risk group according to the REBA score. It was found that there was a moderate correlation between the REBA score and low back pain severity (r = 0.518, p 0.05). We are of the opinion that studies investigating the factors that may affect the musculoskeletal system in dentists should be done objectively. We are of the opinion that it is necessary to carry out determinative evaluations starting from the undergraduate level in order to take preventive rehabilitation measures to reduce health expenditures, minimize the musculoskeletal problems related to the profession and increase the efficient working capacity.