Bir mizah girişiminin çocuk ve ebeveyninin ameliyat öncesi ve sonrası anksiyetesini azaltmaya etkisi: Hastane palyaçoluğu
The effect of an humor intervention on reducing pre-operative and post-operative anxiety of child and parent: Hospital clown
  1. Tez No: 579420
  2. Yazar: EDA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hastane palyaçoları, hastanede yatan çocukların tedavisinde farmakolojik olmayan bir müdahale aracı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu araştırma, Yale Modifiye Preoperatif Anksiyete Ölçeği (Kısaltılmış Versiyonu) Çocuk Formu'nun (YMPAÖÇF) Türkçe uyarlamasını yapmak ve çocukların ve ebeveynlerinin preoperatif anksiyetelerinin azaltılmasında bir mizahi girişim olan hastane palyaçoluğunun etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. İlk aşamada, Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde Eylül 2017-Eylül 2018 tarihleri arasında YMPAÖÇF Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması gerçekleştirilmiştir. Ön uygulamada 10, ölçeğin uygulanmasında 40 çocuk ile çalışılmıştır. Cronbach alfa değeri 0.911 olarak tespit edilmiş ve ölçeğin güvenirliği ve geçerliği sağlanmıştır. İkinci aşamada, günübirlik cerrahi müdahale geçirecek olan bir çocuğun ve ebeveyninin ameliyat öncesi ve sonrasında anksiyetesini azaltabilmek için girişimde bulunulmuştur. Bu aşama aynı hastanelerde Eylül 2017-Eylül 2018 tarihleri arasında 105 çocuk ve ebeveynleri ile yapılmıştır. Çocuk ve ebeveynler; kontrol (rutin ameliyat öncesi ve sonrası tedavi süreci), deney 1 (hemşirenin oyuncak bebek üzerinde ameliyat öncesi bilgi verdiği) ve deney 2 (hastane palyaçosunun terapötik oyun uyguladığı) grubuna randomize atanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hospital clowns are generally used as an instrument of non-pharmacological intervention for the treatment of hospitalized children. The study was made to analyze the effect of hospital clowns, which is a humorous attempt to decrease preoperative anxiety of children and their parents besides study Turkish adapiton of Short Version of the Modified Yale Preoperative Anxiety Scale in Young Children. In the first step, the reliability and validity study of mYPAS-SF in young children was conducted Zonguldak Women's Obstetrics and Gynecology Hospital and Bulent Ecevit University Health Application and Research Center between September 2017- September 2018. 10 children for pre-application and 40 children for the appliaction of the scale were included in the study. The Cronbach's alpha value was found 0.911, and the reliability and validity of the YMPAOCF was established. In the second step, an attempt was made to reduce the anxiety of children and their parents who will undergo day-to-day surgery preoperative and postoperative. This step was conducted with 105 children and their parents who underwent surgery between September 2017-September 2018 in the same hospitals. Children assigned to control (routine care), experiment 1 (the nurse gave preoperative information on the doll) and experiment 2 (hospital clown's playing therapeutic play) groups as randomize.