Fetal ventrikülomegali olgularının neonatal sonuçları
Neonatal outcomes of fetal ventriculomegaly cases
  1. Tez No: 579444
  2. Yazar: NURULLAH CİHAN ŞÖHRET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NESLİHAN TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fetal ventrikülomegali (VM) ile ilgili çok sayıda çalışma olmasına rağmen yenidoğan dönemi sonuçları ile ilgili veriler kısıtlıdır. Bu çalışmanın amacı fetal VM tanılı olguların neonatal dönemdeki iyilik hallerini değerlendirmek, yoğun bakım, cerrahi ihtiyaçlarını ortaya koymak ve fetal VM şiddeti ile ilişkisini incelemektir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada 2013-2018 yılları arasında fetal VM tanımlanan 87 olgudan canlı doğan, verilerine ulaşılabilen 39 yenidoğanın neonatal prognozları fetal VM'nin hafif yada ağır olmasına göre 2 gruba ayrılarak incelenmiştir. 39 yenidoğanda (22 kız-17 erkek) fetal VM ortalama 24+2 gestasyonel haftada saptanmış ve doğum 37+5 (29-41+4) haftada gerçekleşmiştir. Olguların %76'sı (30/39) hafif VM, %24'ü (9/39) ağır VM idi. Hafif ve ağır olgular arasından kord kan gazı ve Apgar skorları arasında fark yoktu. Hafif olguların 6'sında (%20), ağır olguların 3'ünde (%33) yoğun bakıma gerek duyulmuştu (p=0.023). Hafif olguların %63'ü (19/30), ağır olguların %22'si izole VM idi (p=0.030).
Özet (Çeviri)
Despite many studies on fetal ventriculomegaly (VM) data of neonatal period is restricted. The main goal of the current study is evaluating well-being of neonates during the neonatal period of diagnosed fetal VM case as well as propounding intensive care and surgery requirements and assessment of the link between neonatal period well-being during the neonatal period of diagnosed fetal VM case and fetal VM intensity. In this retro-perspective study 39 newborn prognosis with accessible data within the diagnosed fetal VM 87 cases from year 2013 to year 2018 have been examined in terms of classification into 2 groups of mild or severe fetal VM. 69.4% of 87 case is mild VM and 31.6% of case is severe VM. Fetal VM is determined in the average 22+2 (13+2-35+4) gestation week. The average gestation week of the examined 39 neonates is 24+2 week and the gestation week of the birth is 37+5 (29-41+4) week. 76% of cases is mild VM and 24% of cases is severe VM. Any difference between mild and severe case is not observed by the means of cord blood gas and Apgar scores. ICU requirement is found to be 20% for 6 mild cases and 33% for 3 severe cases (p=0.023). 63% of mild cases and 22% of severe cases is observed to be isolated VM (p=0.030).