Effects of isometric exercise on delayed onset muscle soreness
İzometrik egzersizlerin gecikmiş kas ağrisi üzerine etkisi
  1. Tez No: 579485
  2. Yazar: RAMAZAN KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı gecikmiş kas ağrısında izometrik egzersizin etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 40 kişi katıldı. Katılımcılar Yeditepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü öğrencilerinden gönüllülük usulüne göre seçildi. Dahil edilme ve edilmeme kriterlerine göre çalışmaya katılmak için uygun olan katılımcılar kura ile izometrik egzersiz grubu ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldılar. Gecikmiş kas ağrısı oluşturabilmek için literatürde kullanılan bir egzersiz programı uygulandı. İzometrik egzersiz için seçilen gruba fizyoterapist tarafından süreç boyunca yapacakları izometrik egzersiz programı öğretildi. Bireylerin egzersiz öncesi, egzersizden hemen sonra, 1. gün, 3. gün ve 5. gün kas hassasiyeti, basınç ağrı eşiği, ödem, eklem hareket açıklığı ve kas kuvveti değerlendirildi. İzometrik egzersizin sorenessi 1. günde (p=0.000) ve 3. günde (p=0.000) azalttığı, basınç ağrı eşiğindeki iyileşmenin izometrik egzersiz grubunda daha hızlı olduğu, basınç ağrı eşiğinin 3. günde izometrik egzersiz grubunda daha yüksek olduğu (p=0.050), eklem hareket açıklığı artışının 3. gün ila 5. gün arasında izometrik egzersiz grubunda daha fazla olduğu tespit edildi (p=0.025). Diğer parametrelerde izometrik egzersiz grubuyla kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of isometric exercise on delayed muscle pain. Forty people participated in the study. Participants were selected from Yeditepe University Physiotherapy and Rehabilitation Department students on a voluntary basis. Participants who were eligible to participate in the study according to inclusion and exclusion criteria were divided into two groups as isometric exercise group and control group by lot. In order to cause delayed onset muscle soreness, an exercise program used in the literature was applied. The group selected for the isometric exercise was taught by the physiotherapist about the isometric exercise program they will perform throughout the process. Muscle soreness, pressure pain threshold, edema, range of motion and muscle strength were evaluated before, immediately after exercise, on the 1st, 3rd, and 5th days. As a result we found that, isometric exercise reduced soreness on day 1 (p=0.000) and day 3 (p=0.000), and improvement in pressure pain threshold was faster in isometric exercise group, pressure pain threshold was higher in the isometric exercise group on day 3 (p=0.050), increase in range of motion was found to be higher in the isometric exercise group from Day 3 to Day 5 (p=0.025).. In the other parameters, there was no difference between the isometric exercise group and the control group.