Gecikmiş kas ağrısına enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonunun etkileri
Effects of instrument assisted soft tissue mobilization on delayed onset muscle soreness
  1. Tez No: 782817
  2. Yazar: İSMAİL PALALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Enstrüman Destekli Yumuşak Doku Mobilizasyon (EDYDM) tedavisinin, gecikmiş kas ağrısı (GKA) üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-35 yaş arası 40 sağlıklı gönüllü birey, 20 deney grubu ve 20 kontrol grubu olacak şekilde randomize edildi. Katılımcılara GKA oluşturulması için 1 maksimum tekrar ağırlığının %80 oranındaki ağırlık ile eksantrik dirsek fleksiyon egzersizi 4 set 20 tekrar yaptırıldı. Deney grubuna egzersiz sonrası, 24. saat, 48. saat ve 72. saatlerde olmak üzere, 8 dk boyunca 30° dirsek fleksiyon açısında, 120 vuruş/dk hızında çelik enstüman ile m. biceps brachii kasının lifleri doğrultusunda toplam 4 seans EDYDM uygulandı. Kontrol grubuna müdahalede bulunulmadı. Katılımcılara, GKA protokolü öncesi, hemen sonrası 24. 48. ve 72. saatlerde görsel ağrı skalası, basınç ağrı eşiği, eklem hareket açıklığı (EHA), izometrik kas gücü, iki nokta diskriminasyonu, kreatin kinaz (KK), laktat dehidrogenaz (LDH), alanin aminotransferaz (ALT), karbonik anhidraz 3 (CA3), enerji metabolizmasına ilişkin karnitinlerden C0 ve C2 değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: Gruplar arası karşılaştırmada EDYDM lehine 72. saat sonunda LDH, basınç ağrı eşiği, izometrik kas kuvveti, iki nokta diskriminasyonu, dirsek fleksiyon EHA değerleri üzerinde toparlanmaya ilişkin üstünlüğü istatistiksel olarak anlamlı bulundu(p0,05). Sonuç: EDYDM tedavisi GKA semptomlarının hafifletilmesinde, kas hasarı sonrası toparlanmanın sağlanmasında uygulanabilir alternatif bir yöntemdir. Bu teknikle spor yaralanmalarının önlenmesi ve sportif performans süresinin uzatılması mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of instrument-assisted soft tissue mobilization IASTM treatment on delayed onset muscle soreness (DOMS). Materials and Methods: Forty healthy volunteers between the ages of 18-35 were included in the study, randomly divided into 20 experimental groups and 20 control groups. In order to create DOMS, the participants were performed 4 sets of 20 repetitions of eccentric elbow flexion exercise with a weight of 80% of the maximum repetition weight. For the treatment of IASTM, it was applied to the experimental group with a steel instrument at a speed of 120 BPM at an angle of 30° for 8 minutes after exercise, at the 24th, 48th and 72nd hours, for the treatment of IASTM. A total of 4 sessions of IASTM were applied in the direction of biceps brachii muscle fibers. No intervention was made in the control group. Participants, before the DOMS protocol, immediately after the 24th. 48. and 72. at the time the visual analogue pain scale, pressure pain threshold, range of motion (ROM), isometric muscle strength, two-point discrimination, creatine kinase (CK), lactate dehydrogenase (LDH), alanine aminotransferase (ALT), carbonic anhydrase 3 (CA3), energy metabolism related carnitines C0 and C2 from the reviews. Results: In the comparison between the groups, the superiority of IASTM in terms of recovery over LDH, pressure pain threshold, isometric muscle strength, two-point discrimination, elbow flexion ROM values at the end of 72 hours was found to be statistically significant (p0.05). Conclusion: IASTM treatment is a viable alternative method for relieving the symptoms of DOMS and providing recovery after muscle damage. With this technique, it may be possible to prevent sports injuries and prolong the duration of sports performance.