Mobil uygulamalarda farklı ihtiyaç gruplarına yönelik arayüz çözümlemeleri üzerine bir inceleme
An investigation on mobile graphical user interfaces' analysis for different need groups
  1. Tez No: 579490
  2. Yazar: KAHRAMAN SONER KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU SELCAN BARANSELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Web 2.0 ve sonrasında geliştirilen internet teknolojileri sayesinde her geçen gün internet kullanıcı sayısı artmaktadır. Mobil kullanıcıların da artması ve kullanıcıların çeşitlenmesi ile kullanıcı deneyimi her geçen gün daha da önemli bir kriter haline gelmiştir. Kullanıcı deneyiminin önemli enstrümanlarından biri olan grafiksel kullanıcı arayüzü tasarımları da kullanılabilirlik kriterleri açısından geliştirilmektedir. Bu bağlamda bu tezde öncelikle farklı ihtiyaç gruplarına yönelik akademik çalışmalar taranmış ve incelenmiştir. Çalışmada grafik tasarım ve dijital teknolojilerin ilişkisi araştırılmış, kullanıcı arayüzü tasarım eğilimleri, kullanılabilirlik kriterleri ve arayüzü oluşturan bileşenler çerçevesiyle sınırlandırılmıştır. Farklı ihtiyaçlara sahip kullanıcılaarın gereksinimleri, mobil arayüz tasarımlarının kullanılabilirliğini etkileyen etmenler açısından araştırılmıştır. Tez çalışması 4 bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde grafik tasarımın dijital teknolojilerle etkileşim süreci incelenmiştir. 2. bölümde belirlenen farklı ihtiyaç gruplarının kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik gereksinimleri arayüz tasarımı çerçevesinde irdelenmeye çalışılmış, kullanılabilirlik yönünden değerlendirilen arayüz tasarım eğilimleri örneklerle açıklanmıştır. 3. bölümde, grafik tasarım ürünü olarak mobil uygulama arayüz tasarımlarının tarihsel gelişimine değinilmiş, arayüzün farklı bileşenleri çeşitli ihtiyaçlara göre açıklanmaya çalışılmıştır. 4. bölümde literatür taraması ve mobil uygulama arayüzlerinden elde edilen bilgiler ışığında bir mobil uygulama örneği geliştirilmiştir. Projeyle, özel bir ihtiyaç grubu olarak, 60 yaş üstü mobil uygulama kullanıcıları için arayüz çözümlemeleri için bir tartışma başlatmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the internet technologies developed in Web 2.0 and later, the number of internet users is increasing day by day. With the increase in mobile users and the diversification of the users, the user experience has become a more important criteria. Graphical user interface designs, which are one of the most important instruments of user experience, are being developed in terms of usability criteria. In this context, in this thesis, first of all, academic studies aimed at different needs groups were scanned and examined. In this study, the relationship between graphic design and digital technologies has been investigated and the user interface is limited by design trends, usability criteria and the components that make up the interface. The requirements of the users with different needs were investigated in terms of the factors affecting the usability of the mobile interface designs. In chapter 1st, the process of interaction of graphic design with digital technologies is examined. The user experience and usability requirements of the different needs groups identified in section 2 have been tried to be examined within the framework of the interface design and the interface design trends evaluated for usability are explained with examples. In the third chapter, the historical development of the mobile application interface designs as a graphic design product is mentioned. In chapter 4, a mobile application example has been developed in light of the information obtained from literature review and mobile application interfaces. The project is intended to initiate a discussion of interface solutions for mobile app users over the age of 60, as a special need group.