An exploratory study on the dynamics of localization of renewable energy industry among the managers of a leading company
Yenilenebilir enerji sektöründeki lokalizasyon temelli dinamikler üzerine lider bir kuruluş yöneticileri arasında keşfedici bir araştırma
- Tez No: 579489
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT FERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için giderek artan talep, özellikle de enerji sektöründe lokalizasyonun bir strateji olarak kullanımının artmasına sebep olmuştur. Devletler gelecek planlamalarını yaparken enerji ile ilgili ihtiyaçları göz önünde tutmaya başlamış, bu bağlamda da yerel enerji kaynaklarının bulunması ve yönetilmesi önem kazanmıştır. Bu sebepten ötürü, gereken enerji taleplerini karşılayabilmek adına hem devletler, hem de çok uluslu şirketler lokalizasyon süreçleri üzerinde çalışmaktadır. Bu çerçevede kısa süreli geri ödeme zamanı ve uzun vadeli yatırım olanaklarıyla öne çıkan temiz ve sürdürülebilir enerji sağlama trendi, hem hükümetlerin hem de yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bu tez yenilenebilir enerji sektöründeki lokalizasyon stratejisinin dinamiklerini ortaya koyan, araştırıcı bir tez olma amacı taşımaktadır. Araştırmanın yürütülmesinde iki ayrı faz söz konusudur. İlk safha Türkiye'nin enerji marketi ve devletin yenilenebilir enerji üzerine ilgili politikaları ve duruşu hakkında bilgi toplama kısmını oluşturmaktadır. Bu aşamada, doğru veri grubunu oluşturabilmek adına birincil ve ikincil veri türleri kullanılacaktır. Tezin ikinci safhasında, yeni ve gelişmekte olan bir markette lokalizasyon stratejisini uygulamak konusunda ne kadar istekli olduğunu anlayabilmek amacıyla, çok uluslu bir şirket incelenecektir. Bu sektöründeki lider firmanın Türkiye'deki yenilenebilir enerji sektöründe lokalizasyon stratejisinin uygulanması konusunda direkt olarak ilgili ve hatta stratejinin başarıya ulaşması üzerine karar verici olma niteliği taşıyan müdürleri ile görüşme yapılacaktır. Derinlemesine mülakat yöntemi, yukarıda bahsedilen çok uluslu firmanın stratejisinde belirleyici rol oynayan bu kişilerin eleştirel görüşlerini ve bakış açılarını değerlendirebilmek adına seçilmiştir. Bu kişilerin enerji sektöründeki bireysel deneyimlerinin bir araya getirilmesi, aynı zamanda bu çalışmanın nitel analiz kısmında temel kaynak materyali olma özelliğini taşıyacağı için ayrıca önem arz etmektedir. Hâlihazırda var olan kaynakların kapsamlı şekilde incelenmesi, nitel analiz için ikincil veri olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Utilizing localization as a strategy has increased especially in the energy sector due to the ever-growing need for being sufficient for survivability and sustainability. Governments have started to take energy needs into consideration when planning for the future, and finding local sources of energy as well as managing them became a priority in this context. Therefore to provide the required level of energy, not only MNEs but also governments have been working on the localization process for their energy needs. Following this framework, renewable energy production is a new trend to provide a clean and sustainable energy, appealing to both the governments and entrepreneurs with a shorter pay-back time and longer lifetime of the investments, grabbing the attention of private and governmental sectors alike. This dissertation aims to be an exploratory study that shows the dynamics of the localization strategy on the renewable energy sector. There are two different phases for the conducting of the research. The first phase is collecting all the necessary information about the energy market of Turkey and the governmental position on the renewable energy with relevant policies. Primary and secondary data will be used in this stage to set the correct data . In the second stage, a multinational company will be evaluated in order to ascertain how willing it is to comply with localization strategy in a new and developing market. A leading company's managers who are directly involved and in point of fact, one of the determinants to achieve the success for the adaptation of the localization in the renewable energy market in Turkey, will be interviewed to accomplish this objective. In-depth interviews is the chosen method to get the critical opinions and the perspective of the small number of respondents who play a critical role for the determination of the strategy of the aforementioned MNE. Using their first hand experiences in the energy sector will also prove to be more effective as a primary source material to be collected for the qualitative analysis part of this study. A comprehensive review of the existing literature will take part as the secondary data collective in the qualitative analysis.