Seramiğin kinetik sanatta kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the use of ceramic in kinetic art
- Tez No: 579493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADETTİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Seramik sanatı Neolitik Çağda M.Ö. 7500-7000'den itibaren günlük yaşam içinde görülmektedir. Seramik sanatının ilk örneklerde görülen objeler çeşitli inançlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan figür ve kapları kapsamaktadır. Sonraki dönemlerde ise elle şekillendirmenin yanı sıra kalıplama yöntemi gibi farklı tekniklerden de yararlanılmıştır. Çağlar boyunca seramik sanatı diğer sanat dallarında olduğu gibi çeşitli sanat hareketleri ve görüşler çerçevesinde gelişip evrilmiştir. Çağdaş seramik sanatının oluşumunda etkin rol oynayan Kinetik Sanat ise, Konstrüktivizm, Dadaizm, Dekonstrüktivizm, Op Art ve Bauhaus gibi akımlarla birlikte oluşmuştur. Kinetik kelimesi hareketle ilgili demektir. Farklı malzemelerin birlikte kullanımı Dadaizm, Kinetik sanat gibi akımların da ortaya çıkmasını tetiklemiştir. 20. Yüzyılın ikinci yarısında, heykel ve el sanatları arasındaki sınıflandırmanın yerle bir olduğu dönemde, sanatçı ve üreticiler malzeme seçimi ve kullanılış yöntemlerini tekrar gözden geçirme fırsatı bulmuşlardır. Kavram kullanılan malzemeden (mediadan) ve teknikten daha önemli bir hal almıştır. Yirminci yüzyılın başındaki sanatçılar sanat nesnesiyle hareketi birleştirdiklerinden beri, zaman unsurunu tanıtmak, modern dünyanın makine ve teknolojisinin önemini yansıtmak adına kinetik sanata yönelmiştir. Araştırma kapsamında kinetik sanatın ortaya çıkışına sebep olan akımların ve sanatçıların farklı malzemelerle ürettikleri kinetik sanat yapıtları ve özellikle seramik sanatçılarının eserleri ele alınmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda konu ile ilgili olarak araştırmacının kinetik (hareket) ve durağan kinetik adı altında yaptığı çalışmaların seramiğe uygulanması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The art of ceramics in the Neolithic It is seen in daily life from 7500-7000. The first examples of the art of ceramics are figures and containers made by hand and appearing according to various beliefs. In the following periods, different techniques such as moulding method were utilized Throughout the ages, ceramic art has evolved and evolved within the framework of various art movements and opinions as in other art branches. Kinetic Art, which plays an active role in the formation of contemporary ceramic art, has been formed with movements such as Constructivism, Dadaism, Deconstructivism, Op Art and Bauhaus. The word kinetic is about movement. The use of different materials has triggered the emergence of such movements as Dadaism and Kinetic art. In the second half of the twentieth century, when the classification between sculpture and crafts was destroyed, artists and producers had the opportunity to review material selection and usage methods. The concept has become more important than the material used (from the media) and technique. Since the artists of the early twentieth century have combined the object of art and movement, introducing the element of time has turned to kinetic art to reflect the importance of machinery and technology in the modern world. Within the scope of the research, the works that cause the emergence of kinetic art works and kinetic art produced from different materials and especially the works of the ceramic artists were examined. In this context, the researcher's work on the subject under the name of kinetic (motion) and static kinetic has been applied on ceramic.