Özel ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of organizational commitment levels of teachers working in private primary and middle schools
  1. Tez No: 579494
  2. Yazar: SEZİN ALİUSTAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde hızla gelişen rekabet ortamında örgütlerin ayakta kalması, çalışanların performansları ile ilişkilidir. Örgütlerine yüksek bağlılık gösteren çalışanlar, örgütlerinin amaçlarını içselleştirerek, örgütün başarısı için ellerinden gelenin en iyisini yapar ve örgütlerinde kalmak isterler. Özellikle özel okullarda gözlemlenen öğretmenlerin yeni iş arayışı içinde olmalarından yola çıkılarak yapılan bu çalışmada, özel ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemeye yöneliktir. Araştırmaya İstanbul ili Üsküdar, Kadıköy ve Ümraniye'deki özel okullarda görev yapan 364 öğretmen katılmıştır. Çalışmada, Meyer ve Allen (1990) tarafından geliştirilen ve Wasti (2000) tarafından Türkçe 'ye çevrilen“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Katılımcıların genel ve alt boyutlarda örgütsel bağlılığa ilişkin görüşlerinin analizi için aritmetik ortalama hesaplaması yapılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel bağlılığa ilişkin görüşlerinin cinsiyet, çalıştıkları okul düzeyi ve öğrenim düzeylerine göre karşılaştırılmasında bağımsız T-testi uygulanırken; branş ve mesleki kıdemlerine göre karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi uygulanmıştır. Öğretmenlerin örgütsel bağlılığa ilişkin görüşlerinin görev yaptıkları okuldaki kıdemlerine karşılaştırılmasında ise grup normal dağılım göstermediği için Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The survival of the organizations in the rapidly developing competitive environment is related to the performance of the employees. Employees who have a high commitment to their organizations, internalize the goals of their organizations, do their best for the success of the organization and want to stay in their organizations. The aim of this study is to determine the level of organizational commitment of teachers working in private primary and middle schools as teachers are observed to be looking for new job opportunities. 364 teachers from Istanbul, Üsküdar, Kadıköy and Ümraniye participated in the study. In this study,“Organizational Commitment Scale”which was developed by Meyer and Allen (1990) and translated into Turkish by Wasti (2000) was used. SPSS 22 program was used to analyze the data. For the analysis of the views of the participants on organizational commitment in general and sub-dimensions, an arithmetic mean calculation was made. Independent T-test was used to compare teachers' views on organizational commitment according to their gender, school level and level of education. One-Way ANOVA was applied to compare the branch and vocational seniority. In the comparison of teachers' views on organizational commitment to their seniority at school, Kruskal-Wallis test was applied because the group did not show normal distribution.