Adana ili'nde iki farklı Huzurevinde yaşayan yaşlılarda malnutrisyon durumunun tarama testleri ile belirlenmesi
Determination of malnutrition in two elderly Nursing home residents using nutritional screening tests in Adana province
- Tez No: 579511
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma yaşlı bireylerin beslenme durumunun altı beslenme tarama aracı ile saptanması, tarama araçlarının kıyaslanması ve yaşlı bireylerin malnutrisyon durumunun tanımlanması amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Seyhan Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Serhat Sığnak Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşayan 108 erkek (%71,5) ve 43 kadın (%28,5) kadın toplam 151 yaşlıda yürütülmüştür. Bireylerin genel özellikleri, sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları saptanmış, 24-saatlik besin tüketim kaydı alınmış ve antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Yaşlıların malnutrisyon riski, beslenme tarama testleri (Beslenme Risk Taraması-NSI, Malnutrisyon Tarama Testi-MUST, Mini Nutrisyonel Değerlendirme-MNA ve Huzurevleri için Kısa Beslenme Değerlendirme Anketi-SNAQ-RC, Kısa Beslenme Değerlendirme Anketi SNAQ-65+ ve Minimal Yeme Gözlem ve Beslenme Formu Versiyon II-MEONF II) uygulanarak belirlenmiştir. MNA'ya göre yaşlıların %51,0'i düşük risk, %42,4'i orta risk grubundadır ve %6,6'sı ise malnutrisyonludur. MUST'a göre yaşlıların %86,1'i düşük, %8,6'ü orta, %5,3'ü yüksek risk grubundadır. NSI ile taramada, %37,1'inin düşük risk, %43,7'ünün orta ve %19,2'sinin yüksek risk taşıdığı bulunmuştur. SNAQ-RC testi sonucuna göre yaşlıların %56,3'ü iyi (yeşil), %27,8'i orta (turuncu) ve %15,9'u kötü grupta (kırmızı) belirlenmiştir. SNAQ-65+ ile yapılan tarama testi sonuçlarına göre ise yaşlıların %67,5'ının beslenmesi iyi, %16,6'sının beslenme yetersizliği riski bulunmakta, %15,9'unun beslenmesi ise yetersizdir. MEONF-II testi sonucunda yaşlı bireylerin %56,3'ünün düşük, %26,5'inin orta ve %17,2'ünün yüksek risk grubunda olduğu görülmüştür. Bu tarama testleri sonuçları arasında NSI hariç cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was carried out in Seyhan and Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Serhat Sığnak Elderly Care and Rehabilitation Centers, on a total of 152 elderly, 108 (71.5%) men and 43 (28.5%) women, aiming to determine the malnutrition risk among elderly using different nutritional screening tools and to compare the tools. General characteristics, health status, dietary habits, physical activity status of the individuals were determined, 24-hour dietary intakes were recorded and anthropometric measurements were made. Malnutrition risks of elderly were determined using screening tests (Nutrition Risk Screening-NSI, Malnutrition Screening Test-MUST, Mini Nutritional Assessment-MNA, Short Nutritional Assessment Questionnaire for Residential Care-SNAQRC, Short Nutritional Assessment Questionnaire-SNAQ65+ and Minimal Eating Observation and Nutrition Form Version II-MEONF II). According to nutritional screening tests, malnutrition status is 51.0% lower than MNA, 42.4% is in middle risk group and 6.6% is malnutrition. According to the MUST test results, 86.1% have low risk, 8.6% moderate and 5.3% high risk. In NSI screening, 37.1% had low risk, 43.7% had moderate and 19.2% had a high risk. According to SNAQRC test, 56.3% of the elderly were determined as green (good), 27.8% as orange (middle) and 15.9% as red (bad). According to the results of the SNAQ65+ screening test, 67.5% had good nutrition, 16.6% had insufficient nutrition risk and 15.9% had insufficient nutrition. As a result of the MEONF-II test, it was observed that 56.3% of the elderly were low, 26.5% were middle and 17.2% were in the high risk group. The difference between these screening tests was not statistically different between the sexes except NSI (p> 0.05).