Adana Arkeoloji Müzesi'nde bulunan Bizans dönemi mimari ve liturjik işlevli taş eserler
Byzantine period architectural and liturgical function stone artifacts in Adana Archeology Museum
  1. Tez No: 830281
  2. Yazar: BAŞAK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Yüksek Lisans tez konusunu, Kilikia Bölgesinde yer alan Adana ili'ndeki Adana Arkeoloji Müzesi'nde tespit edilen Bizans Dönemi mimari ve litürjik işlevli taş eserler oluşturmaktadır. Adana Arkeoloji Müzesi'nde; Adana ilinin ilçeleri ve çevre illerden müzeye getirilen 90 parça taş eser tespit edilmiştir. Bu parçalar mimari ve liturjik işlevli elemanlar olmak üzere iki ana başlığa ve kendi içlerinde alt başlıklara ayrılmıştır. Mimari işlevli parçalar; 1adet ion başlık, 9 adet impost başlık, 2 adet ion-impost başlık, 39 adet korinth başlık, 1 adet iki bölümlü başlık, 1 adet çift sütun başlığı, 9 adet pilaster başlığı, 6 adet sütun, 3 adet çift sütun, 7 adet sütun kaidesi, 1 adet postament, 1 adet lento ve Liturjik işlevli parçalar; 5 adet templon payesi/balüster, 5 adet levhadan oluşmaktadır. Tespit edilen taş eserler bir katalog çalışması yapılarak, malzeme, teknik, motif, kompozisyon ve üslup değerlendirmesi yapılmıştır. İncelenen parçalar benzer örneklerle karşılaştırılarak tarihlendirme önerileri getirilmiştir. Çalışma sonucunda bölgeye has bir yerel üslubun ve teknik özelliklerin oluşup oluşmadığı veya farklı bölgelerdeki benzer örneklerle ne derece etkileşim olup olmadığı üzerinde durulmuştur ve çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın Bizans sanatı alanında bu konu ile ilgili bilimsel araştırmalara yararlı olmasını ve yeni araştırmalara kaynak oluşturmasını umuyoruz
Özet (Çeviri)
The subject of the master thesis is the Byzantine Period architectural and liturgical stone artifacts detected of the in Adana Archeology Museum in Adana Province located in the Cilicia region. In Adana Archeology Museum, 90 pieces stone artifacts were found in Adana, districts of Bursa and surrounding areas. These parts are divided into two main heading architectural and liturgical of functional elements and within itself are divided into subheadings. Architectural elements; 1piece ion capital, 9 piece impost capital, 2 piece ion-impost capital, 39 piece corinth capital, 1 piece two-section capital, 1 piece double column capital, 9 piece plaster capital, 6 piece column, 3 piece double column, 7 piece column base, 1 piece postament, 1 piece lintel and Liturgical elements; 5 pieces templon piers/baluster, 5 pieces plates. A catalog study was contucted and materials, techniques, motifs, composition and style were evaluated. Comprasion of the examined parts with similiar examples was made and dating recommendation have been introduced. As a result of this study, it is emphasized whether a local style and technical faetures unique is formed in the region or whether interactions what the degree of between with similar examples in the diffirent regions, and it has been tried to make inferences. We hope that this works will come helpfull to research on this subject in the field of Byzantine art and it will be a source for new researchs