Konya amatör lig futbolcularında zihinsel dayanıklılığın incelenmesi
Examining the mental toughness of the Amateur football Players in Konya
- Tez No: 579538
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma ile Konya Süper Amatör Lig ve 1. Amatör Lig futbolcularının zihinsel dayanıklılık düzeylerini incelemek ve sporcuların demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmaya 2018-2019 yılı Konya süper amatör kümede yer alan 12 takımda, 1. Amatör kümede 18 futbol takımda yer alan 600 futbolcu oluştururken, araştırmanın örneklemi ise araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 320 futbolcu oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından Konya süper amatör ve 1. Amatör kümede yer alan futbolcular ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Futbolcuların zihinsel dayanıklılığını belirlemek amacıyla; zihinsel dayanıklılık ölçeği (ZDÖ) Madrigal, Hamill ve Gill (2013) tarafından geliştirilen 11 madde ve 1 alt boyuttan oluşan Nevzat Erdoğan tarafından 2016 yılında Türkçe'ye uyarlamış ölçek kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu'; araştırmaya konu olan futbolcular hakkında bilgi toplamak amacıyla uygulanmıştır Araştırmaya katılan futbolcuların zihinsel dayanıklılık ölçeğine ait sıra ortalamalarının statü değişkenine göre karşılaştırılmasını gösteren Kruskal Wallis-H testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine mental toughness of Super Amateur League and The First Amateur Leauge footballers and whether the footballers are different according to demographic variables or not. Participants were composed of 600 footballers, who have been playing in 18 football teams in The First Amateur League in 2018-2019 Year, who are in 12 football teams in Konya Super Amateur League. The sample of the research has been composed of 320 who are volunteer. The data were gathered by the researcher who met face to face with footballers in Konya Super Amateur League and The First Amateur Leauge. With the aim of determining mental toughness of the footballers, the scale of the mental toughness was adapted to Turkish by Nevzat Erdoğan in 2016, consisting of 11 substances and 1 sub-dimension developed by Madrigal, Hamill and Gill (2013). Furthermore, Personal Information Form developed by the researcher, was carried out to gather information about the footballers who were participants. In the study, Kruskal Wallis-H, which shows the comparison of the sequence averages of the mental toughness scale of the footballers, was conducted according to status variable.