7075 alüminyum alaşımına uygulanan M16 kaynağının mekanik özelliklere etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 57955
  2. Yazar: METİN OYSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
7075 ALÜMİNYUM ALAŞIMINA UYGULANAN MIG KAYNA?ININ MEKANİK ÖZELLİKLERE VE GERİLMELİ KOROZYON (GKÇ) DİRENCİNE OLAN ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI. Metin OYSU Anahtar kelimeler : 7075,GKÇ,MIG,RRA Özet: Bu çalışmada T6 ve RRA ısıl işlemi görmüş 7075 Alüminyum alaşımına uygulanan MIG kaynağının mekanik özellikler ve gerilmeli korozyon özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmalar sonucu ITAB'da sertliğin düştüğü sünekliğin arttığı görülmüştür. Ayrıca ITAB'de gerilmeli korozyon çatlak hızının azaldığı görülmüştür, kaynak metalinde ise gerilmeli korozyon çatlak ilerlemesi görülmemiştir.Ayrıca kaynak sırasında parçaların soğutulması durumunda mekanik özelliklerin daha az etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF MIG WELDING APPLIED TO T6 AND RRA TEMPERED 7075 ALUMINUM ALLOYS ON MECHANICAL PROPERTIES AND STRESS CORROSION CRACKING Metin OYSÜ Keywords : 7075,SCC,MIG,RRA Abstract : In this study, the effects of MIG welding applied to T6 and RRA tempered 7075 Aluminum Alloys on mechanical properties and stress corrosion cracking behavior are investigated. The results show that hardness decreases and ductility increases in the HAZ. Also,it was observed that stress corrosion cracking decreases in HAZ and no stress corrosion cracking was detected in welding metal.